Matejkowicze na wymianie młodzieży w Niemczech • Aktualności • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-32

Strona główna » Aktualności » Aktualności » Matejkowicze na wymianie młodzieży w Niemczech
wielkość tekstuA-AA+

Matejkowicze na wymianie młodzieży w Niemczech

W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki mieli okazję do zupełnie innej nauki – opartej na bezpośrednim spotkaniu dwóch kultur. Przedstawiciele Matei wzięli udział w kolejnej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską w Hattingen w Niemczech.

Okazji do poszerzenia własnej wiedzy w bardzo przyjemny sposób było mnóstwo. Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła uroczą siedemnastowieczną starówkę Hattingen, katedrę i Stare Miasto w Kolonii, największy w Niemczech stadion Borussii Dortmund, Galerię Sztuki zbudowaną w postindustrialnym budynku w Oberhausen,  przepiękne okolice jeziora Kemnader. Okazało się, że Zagłębie Ruhry, gdzie mieści się nasza szkoła partnerska Gymnasium Waldstrasse to nie tylko tereny przemysłowe, ale także piękne zabytkowe miasta, tereny zielone i utworzone na obszarach postindustrialnych strefy kultury i rozrywki.

Czas podczas wymiany spędzaliśmy także aktywnie wspinając się w parku linowym, grając w kręgle i piłkarzyki, a nawet wspólnie gotując podczas przygotowań kolacji pożegnalnej. Nie zapomnieliśmy także o szkole -  lekcja WOS-u, czy matematyki po niemiecku  była naprawdę ciekawym przeżyciem. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez naszych gospodarzy, a początkowe obawy przed problemami z komunikacją w języku obcym okazały się przesadzone. Najlepszym podsumowaniem naszego pobytu są wspomnienia uczestników: 

„Każdy dzień jest pełen emocji i wrażeń (…) początkowo jest to także stres dla obydwu stron, ale to szybko mija. Bardzo związaliśmy się z poznanymi dziewczynami. Każdy dzień był dokładnie zaplanowany i nie było czasu na nudę. Cieszę się, że mogłam wyjechać i poznanać swoje możliwości językowe, które okazały się większe niż myślałam.”  

„Wymiana była naprawdę genialna. Poznaliśmy wielu ludzi, nowe zwyczaje, nowe miejsca. Na pewno wrócimy kiedyś do Hattingen.”

Cieszymy się, że to jeszcze nie jest koniec wymiany, ponieważ we wrześniu będziemy mieli okazję pokazać naszym partnerom Siemianowice i Śląsk, a także zaprosić do naszej Matei.