Wrześniowe rocznice w „Meritum” – 81 rocznica wybuchu II wojny światowej • Aktualności • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » Aktualności » Wrześniowe rocznice w „Meritum” – 81 rocznica wybuchu II wojny…
wielkość tekstuA-AA+

Wrześniowe rocznice w „Meritum” – 81 rocznica wybuchu II wojny światowej

Z okazji wrześniowych rocznic tj. 81. rocznicy zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku), dającego początek II wojnie światowej (1939 – 1945) oraz 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku) zapraszamy całą społeczność „Meritum” do biblioteki szkolnej na tradycyjną wystawę oraz na wirtualny spacer po Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa szkolna poświęcona jest tematyce wojenno – okupacyjnej i martyrologicznej, a prezentowane na niej książki przedstawiają heroiczną walkę narodu polskiego znajdującego się pod dwiema okupacjami: niemiecką i sowiecką.

Na czytelników „Meritum” czekają wydawnictwa encyklopedyczne i kroniki ukazujące tragiczne losy Polski i Polaków w czasie II wojny światowej oraz działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Zgromadzone na wystawie opracowania historyczne poświęcone są m.in. kampanii wrześniowej 1939 roku - „Tu, na Westerplatte”, „Bydgoski wrzesień”, „Reduta pod Wizną” oraz zbrodni katyńskiej z 1940 roku – „Katyń. Relacje, wspomnienia, publicystyka”, „Pamięć Golgoty Wschodu”.

Miłośnicy literatury faktu i prozy wspomnieniowej znajdą pamiętniki, dzienniki, reportaże opisujące okupacyjno – konspiracyjną codzienność w Polsce, jak i w całej Europie, walki polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, nieludzkie cierpienia w gettach, niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach – „Dywizjon 303”, „Szkice spod Monte Cassino”, „Kamienie na szaniec”, „Medaliony”, „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Byłem numerem… historie z Auschwitz”, „Dzieciństwo w pasiakach”, „Dziennik” Anny Frank, „Inny świat”, „Na nieludzkiej ziemi”, „Opowiadania kołymskie”.

Zgromadzone licznie na wystawie Silesiana ukazują udział Górnoślązaków i Górnego Śląska w II wojnie światowej, a szczególnie podkreślają odwagę, poświęcenie i umiłowanie ojczyzny tych najmłodszych, czyli śląskich harcerzy i harcerek m.in. podczas obrony wieży spadochronowej w katowickim Parku Kościuszki we wrześniu 1939 roku – „Wieża spadochronowa” K. Gołby, „Szlak wieży spadochronowej”.

Literacki obraz II wojny światowej i Holocaustu oraz tragedii niewinnych ofiar nazizmu i stalinizmu w Polsce i Europie dopełniają nowości książkowe, zakupione przez bibliotekę „Meritum” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich znajdują się opowiadania, powieści, wspomnienia, opracowania historyczne m.in. takie jak: „Chłopiec w pasiastej piżamie” J. Boyne`a, „Złodziejka książek” M. Zusaka, „Dziewczyna w niebieskim płaszczu” M. Hesse, „Słowik” K. Hannah, „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” R. Ligockiej, „Dziewczyny z Powstania”, „Dziewczyny z Syberii” i „Dziewczyny z Wołynia” z cyklu „Prawdziwe historie” A. Herbich, „Gułag” A. Applebaum.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania prezentowanych na wystawie książek, przypominając jednocześnie o zasadach bezpiecznego korzystania z biblioteki.

Równocześnie zachęcamy do odbycia wirtualnego spaceru po Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ta muzealna instytucja wydarzenia związane z okresem wojennym przedstawia w nowoczesny sposób z perspektywy wyjątkowego doświadczenia Polaków, z uwzględnieniem zarówno ówczesnej wielkiej polityki, jak i przede wszystkim postaw ludzi wobec wojennej rzeczywistości i koszmaru okupacji Rzeczypospolitej przez dwa totalitarne reżimy. Muzeum II Wojny Światowej to jedyne muzeum w Europie, które w całościowy sposób przedstawia przebieg i charakter tego konfliktu, kierując przekaz do odbiorców o różnym stopniu znajomości historii i różnej wrażliwości.

Przypominamy, że na stronie muzeum można znaleźć wiele ciekawych materiałów dotyczących tematyki związanej z II wojną światową.

Zobaczmy, jak to wszystko się zaczęło...

https://spacer.muzeum1939.pl/

https://muzeum1939.pl/

Ksenia Hadryan, Ewa Boryca