Mateja w Hiszpanii czyli Erasmus + Chance • Programy UE • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-32

Strona główna » Aktualności » Programy UE » Mateja w Hiszpanii czyli Erasmus + Chance
wielkość tekstuA-AA+

Mateja w Hiszpanii czyli Erasmus + Chance

Uczennice i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Matejki w Siemianowicach Śląskich już trzeci raz spotkali się ze swoimi przyjaciółmi z Chorwacji, Włoch, Grecji, Węgier i Hiszpanii w ramach międzynarodowego projektu Erasmus + Chance.

Tym razem powitała nas Hiszpania - kraj słońca i serdecznych, radosnych ludzi. Od poniedziałku 25 marca trwały intensywne zajęcia w szkole w Alcobendas. Uczestniczyliśmy w lekcjach matematyki, łaciny i biologii. Została przeprowadzona debata na temat wyższości czytania książek nad oglądaniem adaptacji filmowych. Uczniowie przygotowali też przedstawienie na zajęciach teatralnych, prowadzonych m.in. przez aktora ze Stanów Zjednoczonych. Pokaz odbył się 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru w lokalnym Centrum Kultury.

Zofia Hrybik, Barbara Świtała i Patrycja Dreinert z klasy 2b zaprezentowały na forum nasze literackie dziedzictwo. Uczestnicy projektu dowiedzieli się, kogo nazywamy ojcem literatury polskiej i ilu mamy noblistów z dziedziny literatury. Niemały podziw i uznanie wzbudziła recytacja wiersza „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Zosi.

Dużą atrakcją były oczywiście wycieczki. Pierwsza do Madrytu - stolicy Hiszpanii. Obowiązkowo zatrzymaliśmy się przy jednym z najsłynniejszych stadionów Santiago Bernabeu. Następnie wycieczka udała się w okolice Palacio Real del Madrid (czyli pałacu królewskiego), żeby wreszcie dotrzeć do jednego z najważniejszych na świecie muzeów - Prado. Z wizytą w tym muzeum wiązały się zadania, które uczniowie wykonywali po odszukaniu wskazanych obrazów. Uczestnicy Erasmusa pojechali również do Toledo, usytuowanego na wzgórzu miasta, które zachwyca pięknymi budowlami i malowniczymi uliczkami. Z Toledo związani byli słynni malarze: Goya i El Greco, których obrazy mogliśmy podziwiać.

Jednym z punktów programu w czasie pobytu w Hiszpanii była oficjalna wizyta w urzędzie miejskim w Alcobendas i spotkanie z prezydentem tego miasta, który wyraził uznanie dla wszystkich uczestników projektu. Projekt Erasmus + Chance jest bowiem wyjątkową szansą dla uczniów, aby poznać nowych ludzi oraz kulturę, tradycje i obyczaje, które panują w innych krajach. Nie do przecenienia jest fakt, że Matejkowicze zostali gorąco przyjęci i ugoszczeni przez rodziny hiszpańskich uczniów, którzy w listopadzie byli w Polsce. Z pewnością zaowocuje to trwałymi przyjaźniami, a sam pobyt w słonecznej Hiszpanii pozostanie na długo w pamięci i w sercach uczennic i nauczycieli II LO im. J. Matejki.

Autor: Monika Maćkowiak