MERITUM Ambasadorem Parlamentu Europejskiego • Programy UE • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-32

Strona główna » Aktualności » Programy UE » MERITUM Ambasadorem Parlamentu Europejskiego
wielkość tekstuA-AA+

MERITUM Ambasadorem Parlamentu Europejskiego

Delegacja ZSTiO  na czele z dyrektorem Stefanem Kowalczykiem odebrała z rąk pani profesor Danuty Hübner, Przewodniczącej Komisji Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim, zaszczytne wyróżnienie – tytuł „Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego (EPAS).

Uroczystość odbyła się w Warszawie w siedzibie Biura Parlamentu Europejskiego  w Polsce z udziałem jedynie 11 szkół z Polski wyróżnionych tym tytułem.

Na to wyjątkowe osiągnięcie złożyła się efektywna praca uczniów i uczennic, którzy za swoje zaangażowanie w program otrzymali tytuły Młodszych Ambasadorów. Młodzież pracowała przez cały rok szkolny pod okiem nauczycieli Michała Krupanka i Katarzyny Stronczek. Działania Meritum zostały docenione podczas spotkania z panem Jackiem Safutą  dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. Podsumowując uroczystość pan Mateusz Wojcieszak z Centrum Edukacji Obywatelskiej szczególnie podkreślił humanitarne podejście młodzieży Meritum  do problemu uchodźców w Europie, które zauważył podczas dyskusji i obserwacji zajęć w trakcie wizyty  certyfikacyjnej w tej siemianowickiej szkole. Stwierdził, że nie spodziewał się tak dojrzałych, wyważonych i rozsądnych wypowiedzi młodych ludzi - uczniów i uczennic Meritum.

Warto także wspomnieć o międzynarodowej współpracy Meritum z różnymi szkołami i placówkami w Europie: wymiana młodzieży ze szkołą z Mohacza na Węgrzech, wymiana nauczycieli z Zaraobe w Amurrio w Hiszpanii, praktyki zawodowe w Irlandii i Niemczech, udział nauczycieli w programach Erasmus w Reunion i Wielkiej Brytanii czy projekty e-twiningowe z Portugalią i Niemcami.

Otwarcie ZSTiO Meritum na Europę i działania promujące wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe zostały wyróżnione tytułem EPAS- European Parliament Ambassador School.