Zielona wyspa dla praktyków z Meritum • Programy UE • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » Programy UE » Zielona wyspa dla praktyków z Meritum
wielkość tekstuA-AA+

Zielona wyspa dla praktyków z Meritum

Uczniowie Technikum nr 2 w ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich w zawodzie technik informatyk i technik ekonomista uczestniczą w projekcie  „Praktyk Europejczyk” (nr projektu2016-1-PL01-KA102-025516) w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

Nasz projekt trwa od 01.09.2016, a zakończy się 30.06.2018. Po okresie przygotowań nadszedł czas wyjazdu na miesięczne praktyki zawodowe do Irlandii. Dzięki współpracy z irlandzką organizacją Your International Training uczniowie zostali zakwaterowani u rodzin goszczących w miasteczku Mallow w hrabstwie Cork. Stwarza to świetną okazję, by poznać irlandzką kulturę, posmakować tradycyjnej kuchni i przyjrzeć się codziennemu zwykłemu życiu. Irlandczycy są bardzo gościnni. Rodziny bez problemu zapraszają nas do celebracji różnych świąt rodzinnych, często bardzo osobistych. Niektórzy z nas byli gośćmi na komunii czy weselu.

Jednak pierwszy dzień wywołał u nas sytuację stresującą, bo musieliśmy rozwiązać test sprawdzający naszą znajomość języka angielskiego. Jak to w powiedzeniu „strach ma wielkie oczy” nasze obawy okazały się bezpodstawne. Panie oceniły nasze umiejętności bardzo wysoko, więc nie było żadnych problemów z zagwarantowaniem pracy w irlandzkich firmach.

Pracodawcy dzień po dniu coraz lepiej nas oceniali i byli pod wrażeniem naszej punktualności, rzetelności i pracowitości. Z zadowoleniem patrzyli, jak radzimy sobie z różnego typu oprogramowaniem, systemami informatycznymi, montażem sieci komputerowych. Nie mniej byli zadowoleni w firmach z pracy naszych ekonomistów. Ich matematyczne umiejętności, obsługa programów księgowych i biegłość w korzystaniu z komputera wzbudziły uznanie u szefów biur.

Musimy jeszcze dodać, że wszystko to dzieje się w języku obcym - angielskim. Nasze zakłady pracy znajdują się nie tylko na obrzeżach Mallow, ale musimy także dojeżdżać pociągiem czy autobusem do innych miejscowości takich jak Cork, czy oddalone jeszcze dalej Little Iland, Charleville. Także tutaj przemieszczając się środkami komunikacji publicznej, ćwiczymy swój angielski.

W weekendy odpoczywamy, ale jest to także czas aktywny. Nasi opiekunowie zapraszają nas na różne zajęcia sportowe, organizują wycieczki.

Celem naszej pierwszej podróży był półwysep Mizen Head. Jednak zanim tam dotarliśmy zatrzymaliśmy się w pobliżu miejscowości Ballinscarthy, gdzie znajduje się nietypowy pomnik. Jest nim samochód Ford, legendarny "Model T". To właśnie stąd w 1847 r. wyemigrował do Ameryki John Ford, którego słynny wnuk - Henry Ford – znany jest jako twórca samochodów. Kolejny nasz przystanek miał miejsce w leniwym miasteczku Schull, z przepięknym widokiem na zatokę. Ale ten widok był wstępem do innych wspaniałych i zapierających dech w piersiach pejzaży Mizzen Head. Byliśmy zachwyceni wysokością klifów i skałami wynurzającymi się z oceanu. Odwiedziliśmy latarnię wybudowaną w 1909 r. na Cloghane Island, małej wysepce połączonej z Mizzen wąskim mostem o długości 52 m i zawieszonym 46 m nad powierzchnią morza. Co ciekawe prąd doprowadzono do latarni dopiero w 1959 r., a w pełni zautomatyzowano w 1993 r. Zajrzeliśmy do pomieszczeń dla załogi, gdzie odtworzono warunki, w jakich mieszkali latarnicy.
Równie wspaniałe widoki czekały na nas podczas drugiej wyprawy do Parku Narodowego Killarney wpisanego na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Na jego terenie znajdują się trzy jeziora: Lough Leane, Lough Muckross i Upper Lake, wodospad Troc. Odwiedziliśmy zabytkowe opactwo Muckross i odpoczywaliśmy w różnokolorowych, pięknie pachnących ogrodach okalających Muckross House.

Wykorzystując swoją, z każdym dniem pobytu w Irlandii, wyższą znajomość języka wszyscy uczestnicy praktyk sprawnie realizują założenia projektu w obszarze kulturoznawczym i językowym, pogłębiają i zdobywają nowe umiejętności i kompetencje zawodowe. Praktyki są również doskonałą okazją do rozwinięcia umiejętności i kompetencji społecznych.
To wszystko, w połączeniu z doskonaleniem wieloobszarowych praktycznych umiejętności językowych pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość zawodową uczestników projektu, którzy budują swoją ścieżkę kariery zawodowej z uwzględnieniem mobilności międzynarodowej. A przecież dopiero minął półmetek tegorocznych praktyk…

autor: Katarzyna Stronczek