Z Mateją przez cały rok • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » Z Mateją przez cały rok
wielkość tekstuA-AA+

Z Mateją przez cały rok

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki to szkoła, która aktywnie działa w wielu obszarach, a jej uczniowie to ludzie kreatywni i otwarci na świat. Nieobca jest im działalność społeczna, artystyczna,  lingwistyczna, sportowa oraz ekologiczna. Wszędzie, gdzie jest coś ciekawego do zrobienia lub zobaczenia, można spotkać też i Matejkowiczów.

Pierwszy tydzień nauki we wrześniu już rozpoczął się sukcesem. 2018 był rokiem Narodowego Czytania "Przedwiośnia". Z tej okazji w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w naszym mieście zgromadzili się miłośnicy książek, aby posłuchać interpretacji fragmentów tej międzywojennej powieści, a reprezentacja Matei zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą interpretację tekstu.

W II LO  przez dziesięć miesięcy naprawdę wiele się dzieje, a już we wrześniu Matejkowicze wzięli udział w zajęciach Koła Ekologicznego, IV Kongresie Praktyków Biznesu oraz gościli uczennice z partnerskiego Gymnasium Waldstrasse z Hattingen. Wrzesień to też rajd pierwszoklasistów,  tego dnia Mateja jedzie na całodniową wycieczkę w wybrane miejsce, aby w atmosferze zabawy przyjąć pierwszoklasistów w poczet uczniów liceum. W bieżącym roku szkolnym była to Jura Krakowsko-Częstochowska i hasło “Pan Mateusz, czyli ostatni najazd na Morsko. Historia szlachecka z roku 2018-2019”. W pierwszym miesiącu nauki w szkoła zorganizowała też pokaz instruktażowy pierwszej pomocy dla seniorów, trzy razy odwiedziła Muzeum Śląskie i po raz piąty spłynęła Brynicą.

Październik upłynął pod znakiem zadań oraz wydarzeń naukowych. M. in. odbyła się seria ciekawych lekcji z języka polskiego z wykorzystaniem TIK, a także konkursy (recytatorski, ortograficzny i historyczny), nawet z finałem w Warszawie! Uczniowie klasy przyrodniczej mieli też okazję zwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych, a medialni wzięli udział w zajęciach edukacji filmowej, medialnej i lekcji o historii fotografii w Muzeum Śląskim. Biegowo witano jesień, bito też rekord RKO i prężnie działała Matejkowska Strefa Rozwoju, sukcesy odnosili również szkolni sportowcy. Przed listopadem uprzątnięto także cmentarz ofiar cholery – najmniejszy z siemianowickich cmentarzy przed dniem Wszystkich Świętych (to już tradycja i obowiązek liceum). Październik to ostatnie przygotowania, pakowanie walizek, obawy, nadzieje, oczekiwania… Do Matei przyjechali goście z różnych zakątków Europy i odbyło się  uroczyste otwarcie programu CHANCE (Międzynarodowy Projekt Erasmus +). Ponadto od początku roku 2018 Mateja aktywnie i twórczo włączała się w obchody jubileuszowe związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, a „100 lat codzienności" to jeden z projektów ogólnopolskich, w którym wzięła udział.

Listopad to Dzień Patrona, który odbywa się na deskach sceny Siemianowickiego Centrum Kultury. W tym roku hasłem stał się cytat z popularnej piosenki, czyli Nie ma fal!, najlepsi okazali się medialni maturzyści (drugi rok z rzędu). Listopad to też akcja „Idzie zima podaj łapę” - zbiórka dla zwierząt ze schronisk, konkurs wokalny "Jesień wspomnień", próbne matury i wykłady o stosunkach polsko-amerykańskich, kulturze Hiszpanii oraz  weekendy dla Hospicjum Cordis. Ponadto tradycyjnie klasy drugie obejrzały "Dziady" Adama Mickiewicza w Teatrze Śląskim, a w Willi Fitznera zorganizowano wieczorek poetycki "W zgiełku miasta - w ciszy domu". W siedzibie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej podpisane zostało porozumienie między Jej Magnificencją prof. dr Zdzisławą Dacko – Pikiewicz a dyrektor II LO im. Jana Matejki Katarzyną Sztyler w sprawie współpracy obu jednostek. XXII Spartakiada Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo pod patronatem Prezydenta Rafała Piecha została wsparta przez matejkowskich wolontariuszy, a medialni wzięli udział w projekcie "Młoda filharmonia". 

Grudzień kontynuuje licealne tradycje - świąteczna kawiarenka to okazja, by kupić wyśmienite ciasta uczniów i wspomóc potrzebujących. Całkowity dochód przeznacza się na cele charytatywne. To też złoto dla piłkarzy ręcznych, zimowy maraton filmowy, maraton pisania listów (akcja upowszechniana przez Amnesty International) i warsztaty pierwszej pomocy dla przedszkolaków. Ponadto Matejkowicze wzięli udział w akcji „Szlachetna paczka”, "Góra grosza" i w kiermaszu świątecznym dla hospicjum Cordis. Ostatni dzień przed przerwą świąteczną wypełniły wigilia ogólnoszkolna i jasełka oparte wokół genezy kolędy "Cicha noc".

Początek stycznia to licytacja WOŚP i działania sztabu Wielkiej Orkiestry, a także Dzień Maturzysty - zabawa ogólnoszkolna organizowana przez klasy trzecie i oczywiście studniówka klas maturalnych. To także Dzień z Psychologią, Akademia WSB, spektakl "Ferdydurke" w Pałacu Młodzieży w Katowicach, polonistyczne debaty oksfordzkie w 1a, polowanie na lisa (czyli konkurs jęz. angielskiego) oraz wizyta medialnych w BWA.  W styczniu zorganizowano również 10. Dzień Transplantacji - Matejkowicze mieli okazję wysłuchać m. in. prelekcji na temat transplantacji i  kwestii dotyczących krwiodawstwa, a także przeszczepów szpiku oraz innych narządów.

W lutym uroczyście świętowano  10-lecie funkcjonowania Koła Fotograficznego, ponadto Matejkowicze zwiedzili Rzym (projekt Erasmus +), wzięli udział w wykładzie z zakresu "Design thinking" Siemianowickiego Uniwersytetu Najzdolniejszych oraz  w warsztatach na temat sztuki gotyckiej, zobaczyli też wystawę "Porozmawiajmy o śmieciach". Jakby tego było mało, a ferie zajęły przecież aż dwa tygodnie, wystartowało G Suite dla każdego. 

W marcu miała miejsce wycieczka przyrodników do Żabich Dołów w celu obserwacji ptaków, medialni jak co miesiąc uczestniczyli w zajęciach z zakresu nowych mediów, mieli też okazję zaprojektować kostium teatralny z czasów Szekspira. Młodzież zaprezentowała się również w Instytucie Pablo Iglesiasa – centrum kultury w Alcobendas w Hiszpanii. Odbyła się też wycieczka do stolicy tego pięknego kraju, czyli Madrytu. Wielki entuzjazm wzbudził jeden z najsłynniejszych stadionów Santiago Bernabeu - kolebka Realu Madryt. Matejkowicze wyruszyli w okolice Palacio Real de Madrid (pałac królewski), żeby w końcu dotrzeć do jednego z najważniejszych na świecie muzeów – Prado. Ponadto zorganizowano Dzień Europejski (2a - Irlandia - górą!), tradycyjną imprezę szkolną mająca na celu popularyzację kultury i języka krajów europejskich. Ten wiosenny miesiąc to też siatkówka, Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Liczby PI, Szkolny Dzień Talentów, Światowy Tydzień Mózgu,  Dzień Teatru oraz warsztaty na strzelnicy. Ważnym wydarzeniem była również wycieczka klas pierwszych do Krakowa. Matejkowicze wzięli udział w warsztatach telewizyjnych oraz artystycznych w MOCAK-u. Stanęli za kamerą i stołem realizatorskim pod opieką krakowskiego aktora. W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zwiedzili kilka wystaw czasowych. Znaleźli też czas na podziwianie miasta królewskiego Krakowa śladami patrona - Jana Matejki. W marcu odbył się również Trójbój Matejkowski, w tym roku pod hasłem "Pod szczęśliwą gwiazdą". Ten turniej wiedzy dla gimnazjalistów zorganizowano po raz dwunasty.

Kwiecień wypełniły Międzynarodowy Dzień Książki, lekcja z kamerą medialnych i wspaniała wyprawa do Kornwalii oraz sukcesy artystyczne. Ważnym wydarzeniem tego miesiąca był Dzień Przedsiębiorczości. To ogólnopolski program praktyk pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym  Mateja bierze udział od wielu lat. Świętowano także Dzień Ziemi, ponadto z okazji 40 urodzin zespołu Dżem grupa matejkowskich wolontariuszy wzięła udział w jubileuszowym koncercie, który odbył się w katowickim Spodku. A szczególnie uroczystym dniem było pożegnanie ponad 40 uczniów klas maturalnych pod tytułem “Księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie…”.

Maj to oczywiście miesiąc matur, ale też rocznica zakończenia II Wojny Światowej, wizyta w Szpitalu Miejskim, wiosenny maraton filmowy w Instytucie Filmowym Silesia, zawody "Sprawni jak żołnierze" (III miejsce), wycieczki klasowe, peregrynacje przyrodników, ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam", czyli matejkowski piknik czytelniczy i podsumowanie zajęć teatralnych seniorów. Czerwiec, oprócz wiadomości o skróconym roku szkolnym, przyniósł Dzień Dziecka, Dzień Pustej Klasy, Dzień Sportu, wykłady dla matejkowskich psychologów i udział w nagraniu programu "Mam Talent" (to szczególnie cenne doświadczenie dla medialnych - telewizja "od kuchni").

Tylko dziesięć miesięcy, a tyle wydarzeń! To tylko wybrane i skrótowo opisane działania społeczności II LO, bo nie sposób wymienić wszystkiego, co dzieje się w tej szkole. Mateja to nie budynek i sale lekcyjne, to przede wszystkim ludzie i sposób myślenia.

 

Zapraszamy: https://mateja.edu.pl/

 

https://www.facebook.com/mateja2lo

 

https://www.instagram.com/2lo_mateja/