... • Aktualności • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-32

wielkość tekstuA-AA+

...

Z trudem przychodzi nadanie tytułu artykułowi, który ma stanowić niejako podsumowanie szkolnego projektu Niepodległa. Z dniem 3 grudnia 2018 roku przedsięwzięcie to dobiegło końca. Jego uroczyste zakończenie rozpoczęło się już 30 listopada w czasie Wieczoru z Patronem, który wpisał się w tradycję SP13.

W mroźny wieczór wychowankowie bardzo licznie pojawili się na zajęciach poświęconych pamięci naszego Patrona. Podzieleni na sześć grup zapoznali się z najważniejszym faktami z życia Józefa Skrzek. Wzięli udział w lekcji języka angielskiego, która dotyczyła scautingu oraz w zawodach sprawnościowych, w czasie których poczuli się jak prawdziwi harcerze. Ponadto zapoznali się z materiałami dotyczącymi Śląska i tradycji regionu oraz wykonywali ozdoby na świąteczny kiermasz.  Uczestniczyli również we wspólnym muzykowaniu, doskonaląc wykonanie Pieśni szkoły. Dopełnieniem całości było ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Radość, ciepło i emocje, jakie towarzyszyły temu spotkaniu pozwoliły mroźną aurę uczynić niezauważalną. Zakończeniu spotkania towarzyszył „korytarzowy” minikoncert akompaniującego sobie na gitarze dyrektora szkoły - Krzysztofa Zyski i wtórującemu mu na perkusji pana Jarka Janika.

Magiczny klimat, który towarzyszył tego wieczoru, miał swoją kontynuację 3 grudnia w czasie Święta Patrona Szkoły. Tego dnia w dużej sali gimnastycznie pojawiła się cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, w tym sam Józef Skrzek. O godzinie 11.00 zagasły wszystkie światła, a scenę oświetlały reflektory. Aktorzy wcielili się w postać harcerzy oraz członków rodziny harcmistrza - Józefa Skrzeka. W krótkich, ale jakże pięknych i głębokich słowach, opowiedzieli historię naszego patrona. Dopełnieniem ich ról stały się piosenki Jana Kyksa Skrzeka. Na zakończenie akademii rozbrzmiała Pieśń szkoły przy akompaniamencie Józefa Skrzeka, dyrektora - Krzysztofa Zyski oraz Jarka Janika.

            W tym samym czasie delegacja szkolna udała się pod pomnik patrona i złożyła wiązankę kwiatów, z kolei uczniowie z klas: 5a i 8c przez cały dzień pełnili wartę przed pamiątkową tablicą znajdująca się na drugim piętrze w naszej szkole.

            Wieczorne biwakowanie, uroczysty udział w poniedziałkowych obchodach, odświętne stroje uczniów, a także mundury harcerskie stały się wyrazem hołdu i szacunku złożonymi dla wielkiego Polaka, który tuż przed śmiercią wykrzykuje: Niech żyje Polska! Niech żyje Chrystus Król!, który do końca nie wyrzeka się polskości, nie zdradza, jest wierny ludziom i wyznawanym ideom. Nasz Patron to nasz autorytet, to wzór godny naśladowania. Takich ludzi warto i trzeba pamiętać, należy o nich mówić i uczyć młode pokolenie, by wiedziało, jakimi wartościami należy kierować się w życiu.