Czego w praktyce uczą Zwolnieni z teori ?- uczniowie Śniadka o swoim udziale w olimpiadzie społecznej • Aktualności • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » Aktualności » Czego w praktyce uczą Zwolnieni z teori ?- uczniowie Śniadka o…
wielkość tekstuA-AA+

Czego w praktyce uczą Zwolnieni z teori ?- uczniowie Śniadka o swoim udziale w olimpiadzie społecznej

Zwolnieni z teorii to olimpiada, która pozwala młodym ludziom, takim jak my, zdobyć nowe doświadczenia i kompetencje, które mogą się okazać bardzo przydatne w przyszłości. Udział w olimpiadzie polega na stworzeniu własnego projektu społecznego od podstaw, przechodząc wszystkie etapy tworzenia pod nadzorem mentora, który wspiera i ułatwia pracę. Platforma umożliwia zdobycie także certyfikatów ważnych na arenie międzynarodowej i cenionych przez ewentualnych przyszłych pracodawców. Idea Zwolnionych z teorii wydała się nam interesującym przedsięwzięciem. Zagłębiliśmy się w temat i kiedy już dowiedzieliśmy się na tyle dużo o zasadach uczestnictwa w olimpiadzie, zdecydowaliśmy się na wzięcie w niej udziału i spróbowaniu swoich sił w czymś nowym.

Na początku mieliśmy odmienne pomysły na nasz projekt, wynikło z tego powodu wiele kłótni, prawie rozpadła się nasza grupa, lecz po wielu dyskusjach trwających godzinami doszliśmy do porozumienia i podjęliśmy ostateczną decyzję - warsztaty o uzależnieniach dla szkół podstawowych.

Wybraliśmy ten temat, ponieważ uznaliśmy, że jest to problem, o którym powinno się mówić jak najwięcej w środowisku młodych ludzi. Kiedy już mieliśmy pomysł zaczęliśmy realizować nasz własny projekt. Nazwaliśmy naszą inicjatywę „Młodzież dla młodzieży”, ponieważ jesteśmy młodzieżą, która mówi do młodzieży.

Realizacja tego projektu uczy nas pracy w grupie i szukania kompromisów, przestrzegania terminów oraz tego, że nie ma przeszkód, których nie można pokonać. Za nami już 16 zrealizowanych spotkań. Pracowaliśmy z sympatyczną i bystrą młodzieżą z siemianowickich podstawówek. Na naszych warsztatach panuje przyjemna i ciepła atmosfera. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkołami podstawowymi, z którymi planujemy kolejne spotkania warsztatowe.

Stworzyliśmy również stronę na Facebooku, kanał na You tubie oraz konto na Tik toku, po to aby dotrzeć do jak najliczniejszej grupy odbiorców.

Za nami dużo wytężonej pracy, przed nami kolejne wyzwania, ale już dziś wiemy, że decyzja o udziale w olimpiadzie była bardzo dobrym pomysłem.

Do końca jeszcze długa droga, ale mamy wielkie wsparcie od nauczycieli oraz naszej mentorki. Wierzymy w nas i w to, że doprowadzimy ten projekt społeczny do końca.

Agnieszka Wojciechowska, Klaudia Błąkała, Mateusz Lisieński, Tomasz Rudziński