Meritum w ogólnopolskim programie EPAS • Aktualności • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-32

Strona główna » Aktualności » Aktualności » Meritum w ogólnopolskim programie EPAS
wielkość tekstuA-AA+

Meritum w ogólnopolskim programie EPAS

Miło nam poinformować, że ZSTiO Meritum znalazło się w gronie 12 szkół z Polski (i tylko 3 z województwa śląskiego), które  w tym roku szkolnym przystąpiły do programu  „Szkoła - Ambasadorem Parlamentu Europejskiego (EPAS)".

EPAS  jest programem edukacyjnym, którego najważniejszymi celami jest pobudzenie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej, dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Podczas lekcji prowadzonych w ramach tego programu młodzież dowie się, jakie możliwości daje im obywatelstwo europejskie, jak mogą działać w zakresie integracji europejskiej i dlaczego głosowanie w wyborach do PE w 2019 roku jest tak istotne. 
Udział w programie wymaga zaangażowania wszystkich nauczycieli, którzy przekażą uczniom informacje na temat wpływu UE i PE na  życie codzienne. Rolą młodzieży jest natomiast udział w przedsięwzięciach i akcjach organizowanych przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i inicjowanie różnych akcji, mających na celu promowanie UE.

W ramach podejmowanych w Meritum działań proeuropejskich młodzież III LO wzięła już udział w projekcie eTwiningowym – Świąteczne kartki -kreatywnie i z humorem.

Sporym sukcesem jest awans szkoły do drugiego etapu konkursu EUROSCOLA, w którym udział wzięła młodzież z klasy drugiej III LO.  
 

W chwili obecnej realizowane jest kolejne zadanie programu - założenie punktu informacyjnego poświęconego UE i PE. 

Również nauczyciele pogłębiają swoją wiedzę z zakresu UE. Kadra pedagogiczna uczestniczyła w szkoleniu  dla szkół rozpoczynających udział w programie. Konferencja miała miejsce  w Warszawie, w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Gościem specjalnym ]spotkania był wiceprzewodniczący PE, Ryszard Czarnecki, który poprowadził wykład „UE na zakręcie. Co dalej? Scenariusze przyszłości”.

Katarzyna Stronczek