W Matei Dzień Języka Ojczystego • Aktualności • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » Aktualności » W Matei Dzień Języka Ojczystego
wielkość tekstuA-AA+

W Matei Dzień Języka Ojczystego

21 lutego od 1999 roku to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, więc tradycyjnie społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w poniedziałek i wtorek na różne sposoby sprawdzała swoją znajomość języka polskiego. Według UNESCO, niemal połowa z sześciu tysięcy języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch, trzech pokoleń, a od 1950 r. zaniknęło już 250 języków. Data święta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu jęz. urzędowego.

 

W poniedziałek w Matei odbył się konkurs polonistyczny "Licz się ze słowami", w którym młodzież odpowiadała na trudniejsze i łatwiejsze pytania związane z kulturą języka polskiego. W 'cudzysłowie' czy 'cudzysłowiu'? W 'każdym razie' czy 'w każdym bądź razie'? Nie lubię 'kiślu' czy 'kisielu'? Nad tymi i innymi zadaniami głowili się Matejkowicze, ale tak naprawdę to była dopiero rozgrzewka przed wtorkową konferencją.

 

We wtorek w sali gimnastycznej zielonej szkoły odbyła się konferencja naukowa z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Każda klasa przygotowała referat związany z naszym językiem ojczystym, który został przedstawiony  na forum liceum. Czy zapożyczenia zagrażają polszczyźnie? Jakie błędy popełniają najczęściej dziennikarze? Jaką funkcję pełnią przysłowia? Jak na prawdziwe naukowe wydarzenie przystało, słuchacze mogli poszerzyć swoją wiedzę i przy okazji zastanowić się nad zmianami, które nieustannie zachodzą w jakości mówienia Polaków. Dla referentów natomiast była to doskonała okazja, by oprócz swoich wiadomości, pokazać umiejętność przemawiania, autoprezentacji i radzenia sobie ze stresem. To przedsięwzięcie to prawdziwy wstęp do wystąpień tego typu na maturze i po niej, a Matejkowicze poradzili sobie z nim doskonale.

 

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem konkursów szkolnych, wręczeniem nagród i dyplomów. I tak wśród laureatów polonistycznych prym wiodła klasa 2a (rozszerzenie z języka polskiego robi swoje), zaraz za nią 3b (wiadomo - maturzyści); najbardziej utalentowana artystycznie okazała się 1a, a geograficznie (w końcu ten dzień jest międzynarodowy) - 1b. Przy okazji wręczono również podziękowania dla młodzieży klas medialnych za udział w projekcie miejskim "Opowiedz mi swoją historię"; swoje dyplomy i nagrody odebrali też gimnazjaliści (konkurs recytacji i ortograficzny). Fotorelacja na stronie szkoły: http://www.mateja.edu.pl/