Matejkowska drużyna na Węgrzech – piąte spotkanie Erasmus+ • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » Matejkowska drużyna na Węgrzech – piąte spotkanie Erasmus+
wielkość tekstuA-AA+

Matejkowska drużyna na Węgrzech – piąte spotkanie Erasmus+

W pierwszym tygodniu lutego grupa uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu na Węgrzech, w ramach europejskiego programu Erasmus+.

Marta (2cl) wspólnie z młodzieżą z Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Grecji i Węgier przygotowywała się do przeprowadzonej w języku angielskim debaty oksfordzkiej na temat: „Talent może być zastąpiony przez technologię”. Służyły temu warsztaty, wizyta w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, wizyta w Muzeum w Szashalombacie, wizyta w bibliotece, a także prezentacje miast, z których pochodzą uczniowie. Uczennice w swojej prezentacji mówiły o sztuce lokalnej, przedstawiając dzieła Grzegorza Chudego, Jana Nowaka i Grupy Janowskiej.

Iga (2al) i Oliwia (2cl) ujawniły swój talent aktorski i wraz z koleżankami i kolegami z innych krajów odgrywały scenki rodzajowe, których tematem przewodnim były wybrane dzieła wielkich malarzy europejskich. Młodzież mogła doskonalić znajomość języka angielskiego uczestnicząc w lekcjach językowych oraz grach miejskich.

Uczennice z Matei  miały okazję zobaczyć stolicę Węgier – Budapeszt, podziwiać piękną architekturę i zachwycającą panoramę miasta.

Wycieczce do Hollóko był poświęcony cały dzień. Matejkowiczki poznały historię miasta i styl życia jego mieszkańców. Pod koniec wizyty każda z dziewcząt wzięła udział w warsztatach tematycznych poświęconych: produkcji serów, przystrajaniu pierników, wytwarzaniu naczyń z gliny, wykonywaniu ozdób z traw i kwiatów. Zabawa karnawałowa była ostatnim punktem programu. Uczennice z II LO zaprezentowały się w strojach śląskich, wzbudzając ogólny zachwyt.

Marta, Iga i Oliwia były pod wrażeniem gościnności rodzin, u których mieszkały. Kiedy przyszedł czas powrotu do Polski, nie zabrakło łez, które dowodzą, że czas spędzony na Węgrzech był niepowtarzalny i na długo pozostanie w pamięci uczestniczek projektu.