Meritum na zagranicznych praktykach • Programy UE • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-32

Strona główna » Aktualności » Programy UE » Meritum na zagranicznych praktykach
wielkość tekstuA-AA+

Meritum na zagranicznych praktykach

Tej jesieni, uczniowie Technikum nr 2 w ZSTiO „MERITUM” w Siemianowicach Śląskich w zawodzie technik mechatronik oraz technik informatyk biorą udział w drugim etapie europejskiego projektu „Euro doświadczenia w praktyce”. Dzięki temu następna grupa uczniów ma możliwość odbycia praktyk zagranicznych w Bad Freienwalde w Niemczech. Program praktyk finansowany jest z Funduszy Europejskich, a dokładnie z programu Erasmus+. W ramach programu nasi mechatronicy oraz informatycy mają zapewniony nie tylko transport, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę, jak również po ukończeniu praktyk otrzymają certyfikat Europass Mobilność.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechatronik odbywają praktyki zawodowe w zakładach samochodowych, gdzie nabywają mechatroniczne a także mechaniczne umiejętności związane z serwisem samochodów. Podczas praktyk mają okazję przyjrzeć się z bliska diagnostyce samochodowej za pośrednictwem komputera, montażowi i demontażowi różnych części samochodowych, kontrolą oraz kompleksową naprawą samochodów, jak i wielu innym czynnościom związanym z ich zawodem.  Z drugiej strony uczniowie, którzy odbywają praktyki w zawodzie technik informatyk, zostali przydzieleni do małych przedsiębiorstw, które zajmują się serwisem komputerowym, wymianą podzespołów, wgrywaniem oprogramowania oraz systemów, a także kompleksową konserwacją sprzętu. Ponadto niektórzy uczniowie zajmują się również grafiką komputerową, gdzie mają okazję projektować i tworzyć plakaty, zdjęcia i naklejki dla firm, nadruki na koszulki, a także mają okazję również obrabiać różne zdjęcia oraz tworzyć ulotki.

Pobyt w Niemczech to nie tylko praca, ale również poznawanie specjalistycznego języka. Nasi uczniowie w pierwszym tygodniu praktyk uczestniczyli również w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego. Dzięki temu zostali wstępnie przygotowani do pracy w swoich zakładach. W wolnych dniach od pracy, uczniowie biorą udział w różnych wycieczkach. Do tej pory zwiedziliśmy Niemieckie Muzeum Techniki, w którym mogliśmy oglądać ekspozycje z zakresu historii techniki, a szczególnie zbiory z zakresu techniki komunikacji, produkcji, energii, transportu oraz żeglugi wodnej i powietrznej. Dodatkowo zwiedziliśmy Centrum Nauki (Science Centrum Spectrum), w którym znajduje się 150 stanowisk, umożliwiających kontakt z naukami przyrodniczymi i techniką. Kolejnymi punktami zwiedzania były: Brama Brandenburska, która jest charakterystycznym punktem Berlina, Parlament, fragmenty muru berlińskiego oraz trójwymiarowa panorama muru berlińskiego, a także muzeum „Topografia terroru”, gdzie podczas drugiej wojny światowej znajdowała się główna siedziba gestapo, SS oraz Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) nadzorującego także obozy zagłady. Ponadto nasza młodzież miała okazję uczestniczyć w jednej z największych atrakcji, a mianowicie w całodniowym pobycie w tropikalnym parku rozrywki i wypoczynku, potocznie zwanym „Tropikalną Wyspą”, który znajduje się w dawnej hali produkcyjnej sterowców (nazywanej Aerium), największym samonośnym hangarze świata .

Przed uczniami jest jeszcze zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, gdzie staniemy twarzą w twarz z figurami woskowymi znanych ludzi ze świata nauki, sztuki, polityki oraz sportu. Zobaczymy także największe na świecie cylindryczne akwarium z wodą morską w hotelu Radisson Blu. Oprócz tego, nasi uczniowie zwiedzą Katedrę Berlińską, a także Stare Muzeum wybudowane w latach 1825–1828, w którym będzie można podziwiać kolekcje sztuki greckiej, egipskiej, etruskiej oraz rzymskiej.