„Nowoczesna Szkoła” na Leśnej • Programy UE • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-32

Strona główna » Aktualności » Programy UE » „Nowoczesna Szkoła” na Leśnej
wielkość tekstuA-AA+

„Nowoczesna Szkoła” na Leśnej

To, że II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki jest nowoczesną szkołą – wszyscy wiedzą. Teraz to miano zdobywa Gimnazjum Nr 3 im. Wojciecha Korfantego, od ubiegłego roku współgospodarz budynku przy ulicy Leśnej 1, którego uczniowie biorą udział w unijnym projekcie edukacyjnym „Nowoczesna Szkoła”. Dzięki temu gimnazjaliści mają możliwość rozwijania kompetencji kluczowych i wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej na zajęciach z języków obcych, matematyki i przyrody organizowanych ze środków europejskich. W ten sposób nowatorsko i aktywnie uczestniczą w procesie edukacji, co z pewnością przyniesie efekty w wynikach nauczania.

Na zajęciach często wykorzystywana jest tablica interaktywna ze swoimi jakże szerokimi możliwościami edukacyjnymi. Nauczyciele organizują laboratoria wirtualne (fizyka) wykorzystując programy multimedialne. Podczas zajęć z biologii uczniowie korzystają z mikroskopu z ekranem LCD oraz z mikroskopu sprzężonego z komputerem. Na warsztatach z chemii mają możliwość korzystania ze sprzętu i szkła laboratoryjnego, które wykorzystywane jest w tradycyjnym laboratorium, a tym samym mogą poczuć się jak naukowiec, w którego rękach (niemal dosłownie) „coś” zmienia się w coś zupełnie innego – przebiega reakcja chemiczna.

Matematyką też można zaciekawić inaczej, gdy uczniowie skierowani do poszukiwań obiektów matematycznych w otaczającym oraz wirtualnym świecie, rozwiązują rebusy i zagadki, walcząc o „słodkie nagrody”

Na zajęciach z języków obcych położony jest nacisk na komunikację i doskonalenie posiadanych umiejętności teoretycznych przez zastosowanie w sytuacjach komunikacyjnych – uczniowie tworzą  dialogi, wywiady, opowiadania, tłumaczą zasłyszane w mediach wywiady .

Jak widać, nauka może być przyjemna i nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się trudne, takie naprawdę jest!

autor: Halina Kaim