Aktualności
Śniadek na "Podwieczorku w muzeum"
"Podwieczorek w muzeum" - to cudowne spotkania, odbywające się cyklicznie w Muzeum Miejskim. Ich ideą jest ożywianie starych, niezwykłych historii rodzinnych, opowiadanie
o sentymentalnych przedmiotach i pamiątkach, wydobywanych gdzieś z głębi zapomnianych szaf.
Spotkanie IX, które odbyło się 28 lutego 2018 roku zgromadziło wielu sympatycznych ludzi, identyfikujących się z 95-leciem I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Gości powitał pan Krystian Hadasz - gospodarz Muzeum Miejskiego, a także dziennikarze Radia Katowice - Beata Tomanek i Bogdan Widera. Kilka słów wygłosił również Piotr Kochanek - rzecznik prasowy, który reprezentował Urząd Miasta. Można było obejrzeć pokaz zdjęć pana Marka Kozioł, pośpiewać, delektować się kawą i śląskim kołoczem. Pięknie zabrzmiała muzyka fortepianowa w wykonaniu pana Bohdana Wantuły, która była niewątpliwą atrakcją podczas podwieczorku. Dyrektor I LO - pani mgr Agata Krzysztofik - ciepło mówiła o szkole, wspominała jej historię, zadawała publiczności pytania związane z liceum, a absolwenci z radością odpowiadali i otrzymywali nagrody. Na scenie pojawiły się sprzęty, związane z przeszłością szkoły, np. deska starego pianina, dzienniki szkolne czy przedwojenne świadectwo moralności nauczycielki. Pani Sabina Szkaradek – nauczyciel języka polskiego, opowiadała rodzinną historię, związaną z liceum, a dotyczącą pobytu młodych księży z Marszałek. Było to w roku 1947. O zdarzeniu tym opowiedziała jej babcia Gertruda Szczyrba - żona Alojzego - powojennego burmistrza Siemianowic Śląskich.
W części drugiej wysłuchano - jak zwykle bardzo ciekawego - wykładu profesora Zdzisława Janeczka, zatytułowanego : "Historia szkoły - Dlaczego 95 lat, a nie więcej?".
Dyrektor I LO - Agata Krzysztofik - zaprosiła serdecznie wszystkich absolwentów na obchody jubileuszu liceum.
Podwieczorek w muzeum jest z całą pewnością ciekawym pomysłem, a jego sposób realizacji uprzyjemnia popołudnia wielu mieszkańcom Siemianowic Śląskich.