SP 6 Jesteśmy Szkołą Patriotów! • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » SP 6 Jesteśmy Szkołą Patriotów!
wielkość tekstuA-AA+

SP 6 Jesteśmy Szkołą Patriotów!

Z wielką radością i dumą chcemy podzielić się wiadomością, że  zostaliśmy uroczyście uhonorowani za nasze zaangażowanie w Wojewódzkim Projekcie „Szkoła/Przedszkole Patriotów”. W dniu 27 listopada 2023 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach  wręczono nam certyfikat, bandolierę  oraz Ziarna Niepodległości za szereg przedsięwzięć zorganizowanych w szkole w związku z objęciem opieką grobu żołnierzy 75 Pułku Piechoty – Obrońców KWK "Michał". 

Celem tego wyjątkowego projektu, który trwał od 11 listopada 2022 r. do 30 września 2023  było  przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu, bohaterach i wydarzeniach. 

Do udziału w nim zgłosiły się 222 placówki– przedszkola i szkoły.  Wyróżniono 147 szkół, w tym 103 podstawowe (w tym nasza szkoła), 44 ponadpodstawowe oraz 37 przedszkoli w województwie śląskim. Wpisano je do specjalnego rejestru Śląskiego Kuratora Oświaty, co jest dla naszej społeczności dużym wyróżnieniem. 

Cieszymy się, że możemy szerzyć ducha patriotyzmu i miłości do ojczyzny, ponieważ jako placówka mająca wpłw na wychowanie kolejnych pokoleń Polaków dokładamy cegiełkę do poczucia narodowej tożsamości i szacunku do naszego kraju.

 

Wyjaśniamy:

 

Bandolier - szeroki pas noszony przez ramię (skośnie w poprzek tułowia), służący do podtrzymywania w dawnych czasach proporca podczas bitew.

 

Ziarna niepodległości - wyjątkowa fasola,specjalny jej gatunek, której białe nasionka po wewnętrznej stronie mają czerwonobrązową plamkę kształtem przypominającą orła. Na niektórych ziarnach nad orzełkiem występuje zarys korony - podobnej do tej z polskiego godła. Dlatego zaczęto ją nazywać fasolą z orzełkiem lub fasolą niepodległości, wiążąca się z fasolą historia mówi o Polakach, dla których była ona często jedyną namiastką Polski. Ten gatunek fasoli hodowano w polskich ogrodach m.in. po Powstaniu Styczniowym, na znak szacunku dla polskiego orła i idei polskiej niepodległości. Sadzono fasolę dla niepoznaki wśród innych roślin, gdyż jej uprawianie stało się zakazane.