Aktualności
Świętokrzyska przygoda uczniów SP6
W dniach od 8 do 10 maja klasy IVa i VIc wraz ze swoimi opiekunami: p. Anną Bul, p. Dominiką Swatkowską, p. Magdaleną Koptą i p. Barbarą Podwysocką, odbyły wycieczkę szkolną do Regionu Świętokrzyskiego. Program wyjazdu był niezwykle bogaty, za co serdecznie dziękujemy głównej organizatorce – p. Dominice, która pochodzi z Kielc.
Zwiedzanie ziemi kieleckiej rozpoczęliśmy od Nagłowic, gdzie znajduje się Dworek polskiego poety i prozaika renesansowego Mikołaja Reja. Zapoznaliśmy się z życiem i twórczością ojca literatury polskiej, który twierdził, iż: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają”. Warto nadmienić, że nagłowicki dworek otoczony jest pięknym parkiem angielskim (założonym na przełomie XVII i XVIII wieku), do którego udaliśmy się na krótki spacer. Następnie zawitaliśmy do Muzeum im. Przypkowskich. Powstało ono w 1962 roku w wyniku przekazania państwu zbiorów gromadzonych od kilku pokoleń przez rodzinę dr Feliksa Przypkowskiego. Był on z zamiłowania astronomem, kolekcjonującym zegary i konstruującym tego typu przyrządy. Zobaczyliśmy m.in.: gabinet lekarski, kuchnię z początku XX w., salon, sypialnię, zabytkowe piwnice oraz jedną z największych na świecie kolekcję zegarów słonecznych, spośród których na szczególną uwagę zasługuje zegar słoneczny z armatką, należący według tradycji do króla Stanisława Leszczyńskiego. Pobyt w Jędrzejowie zakończyliśmy spacerem po przepięknym ogrodzie Przypkowskich. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia był zamek królewski w Chęcinach, gdzie odbywały się między innymi zjazdy z udziałem królów. Według legend przebywała tu królowa Bona i przechowywała swoje kosztowności. Objekt objęty jest ochroną jako zabytek, a jego tajemnic strzeże Biała Dama. Zwiedzając ruiny, podziwialiśmy średniowieczne stroje, tańce, a także rycerskie zbroje. Z wieży zamkowej zachwycaliśmy się okolicznymi widokami. Na nocleg udaliśmy się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, skąd wieczorem obserwowaliśmy wspaniale prezentujące się, oświetlone ruiny chęcińskiego zamku.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wyjazdu do Zagnańska. W miejscowości tej znajduje się najsłynniejsze drzewo w Polsce, czyli Dąb Bartek, będący pomnikiem przyrody. Mierzy on 30 metrów wysokości, obwód pnia wynosi 9, 85 m, a rozpiętość korony liczy 40 m. Jego wiek szacuje się na około 1000 lat. Legendy podają, iż w cieniu owego dębu odpoczywali polscy królowie: Kazimierz Wielki i Jan III Sobieski. Kolejnym punktem programu był Oblęgorek – miejsce najbardziej znane ze znajdującego się tutaj pałacyku, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w., Henryka Sienkiewicza. Autor Trylogii otrzymał go wraz z pięknym ogrodem na 25-lecie pracy literackiej od narodu polskiego i traktował jako letnią rezydencję. To tutaj powstały fragmenty „W pustyni i w puszczy”. Zobaczyliśmy liczne pamiątki związane z Noblistą. Urzekła nas Nagroda Nobla, którą Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku. Drugi dzień zwiedzania zakończył się w rezerwacie Kadzielnia, który został utworzony w celu ochrony walorów krajobrazowych i naukowych skał wapiennych, znalezisk paleontologicznych oraz stanowisk rzadkich roślin. Odkryto tu 25 jaskiń, z których trzy udostępniono dla ruchu turystycznego. Wywarły one na naszych młodych turystach niesamowite wrażenie. W tym miejscu zobaczyliśmy również nowoczesny amfiteatr, ciekawie wkomponowany w skalne otoczenie. Ten objekt znany jest z koncertów (np. Sabat Czarownic), czy też kabaretonów emitowanych przez polską telewizję. Dzień drugi świętokrzyskiej wycieczki uwieńczyła, integrująca wszystkie dzieci, dyskoteka.
Trzeci dzień pobytu rozpoczęliśmy od spaceru po centrum Kielc, co ułatwił nam deptak Henryka Sienkiewicza. Wykonaliśmy szereg pamiątkowych zdjęć przy popularnym pomniku tego wielkiego pisarza. Podziwialiśmy również pomnik kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika – Jana Karskiego. Ten wybitny obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych za swoją działalność został odznaczony między innymi Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Następnie udaliśmy się do Muzeum Lat Szkolnych polskiego prozaika, publicysty i dramaturga – Stefana Żeromskiego, które znajduje się w budynku dawnej szkoły, do której w latach 1874 – 1886 uczęszczał sam Żeromski. Wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Szkoła moich przodków”. Zasiedliśmy w szkolnych ławkach, przymierzaliśmy drewniane tornistry i mundurki z czasów, kiedy Polska była pod rosyjskim zaborem. Poznaliśmy także system ówczesnych kar szkolnych. Po lekcji muzealnej przystąpiliśmy do Quest’u (rodzaj gry terenowej) „Z pamiętnika młodego Żeromskiego”. Rozwiązując różnego rodzaju zadania z narracją, zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą autora „Syzyfowych prac”, doskonale się przy tym bawiąc. Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. W tym wyjątkowym miejscu podziwialiśmy interaktywną wystawę dedykowaną człowiekowi oraz procesy biologiczne zachodzące w ludzkim organizmie. Zobaczyliśmy, jak oddychają płuca palacza, obejrzeliśmy swój szkielet na ekranie monitora, a także podejrzeliśmy żyły, które znajdują się w dłoni. Wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna” to świetna możliwość sprawdzenia swojej sprawności umysłowej i fizycznej.
I tak po trzech dniach intensywnego zwiedzania, pełni pozytywnych wrażeń i emocji, zaopatrzeni w rozliczne pamiątki, a przede wszystkim bardzo zadowoleni z wycieczki, z radością wróciliśmy do domu.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzania i zwiedzania urokliwych miejsc ziemi świętokrzyskiej! Anna Bul