Aktualności
W hołdzie ofiarom- wizyta SP 6 w Muzeum Auschwitz- Birkenau
8 listopada uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 6 w Siemianowicach Śląskich wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Młodzież wzięła udział w zwiedzaniu, aby poznać zjawisko holocaustu na tle trudnych wydarzeń II wojny światowej, a także, aby uświadomić sobie wymiar ludzkiego okrucieństwa. W Miejscu Pamięci uczniowie oddali hołd ofiarom zbrodni nazistowskich.
Obóz koncentracyjny Auschwitz był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i największym ośrodkiem zagłady Żydów. Utworzony został w połowie 1940r. Stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa.
Przekraczając bramę obozu ze słynnym: „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”), wszyscy poczuli powagę miejsca. Później - grupa udała się do wybranych bloków obozowych, w których można było zobaczyć świadectwo tego, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Puste cele, fotografie na ścianach, osobiste rzeczy więźniów - to tylko część poruszającej historii. W trakcie zwiedzania przewodnicy opowiadali o codziennym życiu w obozie, o warunkach w jakich żyli osadzeni, o doświadczeniach więźniów, ich historiach, wspomnieniach z obozu. Bardzo duże wrażenie na uczestnikach wywarła Ściana Straceń, pod którą uczniowie złożyli kwiaty i zapalili symboliczną świecę.
Kolejnym punktem zwiedzania była druga część obozu – Birkenau. Wejście do niego stanowi brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały transporty więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami, które stanowią namacalny dowód ludzkiego okrucieństwa.
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau była dla wszystkich niezapomnianą, poruszającą[Podział zawijania tekstu] i realistyczną lekcją historii. Naszej historii. Prawdziwej historii...
Oby ta historia nigdy więcej się już nie powtórzyła...
Uczniowie klas ósmych