Aktualności
W JEDENASTCE CZYTAMY PO BOSTOŃSKU!
Na różne sposoby próbujemy zachęcać naszych uczniów do czytania. Organizujemy konkursy, maratony czytelnicze, dajemy punkty za przeczytane książki, określamy liczbę wypożyczeń ze szkolnej biblioteki dla danej klasy. Tym razem chcemy zachęcić do czytania całkiem inaczej. Pragniemy stworzyć w naszej szkole czytającą społeczność. Sprawić, że czytanie stanie się stałym punktem szkolnego dnia. Wierzymy, że z czasem czytanie będzie modne, a w końcu stanie się naturalne dla każdego.
Do działania zainspirowała nas historia pewnego gimnazjum w Bostonie, z najgorszą opinią w całym mieście. Szkołę przewidziano do likwidacji. W gimnazjum pojawił się nowy dyrektor, w wraz z nim szansa na całkowitą zmianę sytuacji. Dyrektor wprowadził obowiązkowe poranne czytanie. Każdy nauczyciel w każdej klasie rozpoczynał dzień od przeczytania na głos fragmentu książki. Szkolny dzień kończył się indywidualnym dziesięciominutowym czytaniem dowolnie wybranej lektury. Czytali wszyscy, cała społeczność, o stałej porze. Po trzech latach, szkoła ta miała wielu chętnych, którzy chcieli się w niej uczyć, bo znacznie poprawiły się wyniki jakie osiągali uczniowie, a najbardziej w testach czytania.
W naszej szkole podczas uroczystego apelu Pani dyrektor zainicjowała wspólne głośne czytanie. Uczniowie dzięki wywiadom przeprowadzonym z pracownikami szkoły dowiedzieli się jakie książki lubili i czytali w dzieciństwie. Mieli również okazję porozmawiać o tym czym jest czytanie dla współczesnego człowieka. Wszystkim czytającym w szkole życzymy przyjemnych chwil spędzonych z książką.
Monika Wacławek