Zielona pracownia w Matei • Aktualności • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Aktualności » Zielona pracownia w Matei
wielkość tekstuA-AA+

Zielona pracownia w Matei

W dniu dzisiejszym tj. 28.11.2019 r. w II LO im. Jana Matejki miało miejsce uroczyste otwarcie zielonej pracowni po “klasowych rewolucjach”. Dyrektor szkoły, mgr Katarzyna Sztyler z prawdziwą przyjemnością przywitała II Zastępcę Prezydenta Miasta, Martę Suchanek-Bijak (absolwentkę Matei) oraz panią Naczelnik Wydziału Edukacji, AnnęSobieraj.

II LO im. Jana Matejki to zielona szkoła dosłownie i w przenośni, której proekologiczna działalność była wielokrotnie nagradzana, w tym na szczeblu ogólnopolskim: Mateja to dwukrotny (2012, 2013) Laureat Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” w kategorii Promotora Ekologii (plus Nominacja do Finału w 2010 r.), Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny – 4 laureaci, na szczeblu wojewódzkim m.in. Konkurs Fundacji Ekologicznej Silesia – 5 nagród, Zielony Czek WFOŚiGW (2008), Jorgowe Drzewo, Ekoaktywni WFOŚiGW dwukrotnie (2000, 2010) oraz kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach wojewódzkich i regionalnych. 

Co prawda w procesie nauczania i tak najważniejszy jest nauczyciel z pasją, a takiego Mateja już ma, ale meble i ławki miały czas swojej świetności dawno za sobą. Nowa pracownia jest nowoczesna, jasna, pogodna i sprzyja nauczaniu i uczeniu się. W pełni odzwierciedla zainteresowania uczniów klas medyczno-ratowniczo-przyrodniczych. Jest w niej część zawierająca modele układów kostnych czy plansze poglądowe, a przyrodnicy, spotykający się co tydzień na kółku przedmiotowym i badający naturę w terenie, mogą się także nawet w sali delektować przepięknym widokiem lasu na fototapecie. Autorem zdjęcia będącego punktem wyjścia do fototapety jest geograf szkolny, mgr Jakub Sontag, a dokładnie przedstawia ona rezerwat Segiet, położony na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór, gdzie wspaniały biolog, pasjonat, mgr Adam Balon, niejeden raz odkrywał małe i większe tajemnice natury. Ponadto w pracowni można się natknąć na ryby w akwarium, hodowlę patyczaków, a planowana jest jeszcze hodowla ślimaków. A co na to młodzież? Ania Gegor z klasy 2b stwierdziła: „Jest dużo miejsca, sala jest jaśniejsza i jest w niej przyjemniejsza atmosfera. Nowoczesny sprzęt multimedialny pozwala nam łatwiej przyswajać wiadomości”.