Aktualności
Złote Szkoły NBP i SP 6. Realizacja zadania 1: spotkanie z ekspertem
W ramach realizacji zadań w projekcie Złote Szkoły NBP zorganizowaliśmy trzy spotkania z ekspertami. Chcieliśmy dzięki temu przybliżyć uczniom tematykę z zakresu: planowania i kontroli wydatków, sposobów na pomnażanie wydatków, umiejętności zarządzania ryzykiem.
10 marca 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie eksperckie. Nasi ambasadorzy w formie online spotkali się z ekspertem Mateuszem Kocotem, studentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Po krótkim wprowadzeniu, nasi ambasadorzy zostali wprowadzeni w świat ekonomii, czyli zarządzania budżetem domowym. W ramach tego tematu poruszone zostały dwa obszary: planowanie i kontrola wydatków, czyli siła zarządzania własnymi pieniędzmi, oraz sztuka odkładania pieniądza na wyznaczony cel. Ambasadorzy programu z ciekawością chłonęli prezentowaną im wiedzę. Dowiedzieli się, czym jest pieniądz i skąd gospodarstwo domowe je pozyskuje. Poruszona została tematyka wydatków i nieograniczonych potrzeb. Ambasadorzy mieli okazję zauważyć konieczność racjonalnego podejmowania decyzji w sferze planowania wydatków i konieczności przemyślanych zakupów. W drugiej części przedstawione zostały zagadnienia związane z oszczędzaniem, czyli czym są oszczędności, jakie są ich źródła oraz sposoby odkładania pieniądza na wyznaczony cel. Podsumowaniem spotkania były argumenty przemawiające za tym, iż warto oszczędzać. Na koniec spotkania była okazja, aby nasz ekspert odpowiedział na nurtujące naszych ambasadorów pytania. Ekspert Mateusz Kocot wykazał się niezmierną komunikatywnością, obszerną wiedzą i kompetencją. Przyswajaniu wiedzy pomogła ambasadorom niewątpliwie ciekawa i przestępna prezentacja oraz praktyczne odniesienie poruszanych zagadnień do życia codziennego
24 marca 2021r. o godzinie 10:30 odbyło się spotkanie szkolnych ambasadorów z ekspertem. Pani Izabela Jung pracownik siemianowickiego oddziału ING Banku Śląskiego podczas spotkania on-line na platformie Teams przedstawiła uczniom w sposób bardzo prosty, a zarazem ciekawy, kilka pojęć z zakresu bankowości. Korzystając z przygotowanej na to wydarzenie prezentacji multimedialnej przybliżyła wiedzę objętą trzema wyznaczonymi w programie tematami:
- Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.
- Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.
- Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
Podczas spotkania z ekspertem uczniowie dowiedzieli się o różnych sposobach oszczędzania na lokatach bankowych czy w funduszach inwestycyjnych. Zrozumieli jak inflacja wpływa na nasze oszczędności. Poznali różne rodzaje kredytów, które banki oferują swoim klientom i dowiedzieli się, jak ważna dla kredytobiorcy jest tzw. poduszka finansowa. Najwięcej zaciekawienia wśród młodzieży wzbudziła tematyka związana z możliwością posiadania przez ucznia, który ukończył 13 lat, za zgodą rodziców, pierwszego konta bankowego z kartą płatniczą. W tej kwestii pojawiły się pytania do naszego eksperta, który wyczerpująco odpowiedział na każde z nich.
Dnia 31 marca w ramach programu Złote Szkoły NBP na platformie Teams w samo południe, czyli o godzinie 12.00 odbyło się trzecie z kolei spotkanie z ekspertem. Po zagadnieniach dotyczących finansów osobistych oraz bankowości, przyszedł czas na umiejętność zarządzania ryzykiem. Uczniowie dowiedzieli się, że w życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje nieprzewidywalne- zalanie sąsiada, złamanie ręki, wjechanie hulajnogą w zaparkowany samochód sąsiada. Te wszystkie sytuacje mogą się nam przytrafić, a receptą na złagodzenie ich skutków mogą być ubezpieczenia. O tym wszystkim opowiedział Szkolnym Ambasadorom pan Wojciech Kościelny.
Na początku spotkania ekspert wyjaśnił, czym są ubezpieczenia i kiedy mogą się przydać. Podkreślił, że każdego dnia mamy do czynienia z ryzykiem i niepewnością, że powinniśmy próbować ocenić towarzyszące nam ryzyko. Ponieważ wiemy, że pewne zdarzenia mogą występować z określoną częstotliwością, ale nie wiemy, czy i kiedy nas dotkną. Receptą na takie zdarzenia mogą być ubezpieczenia.
Pan Wojciech Kościelny zaprezentował również historię ubezpieczeń, wyjaśnił, w jaki sposób dawniej zabezpieczano swoje dobra, jak chronili swoje morskie wyprawy kupcy w starożytności i średniowieczu i kiedy zrodziło się ubezpieczenie morskie. Powiedział również jak wyglądała historia ubezpieczeń na ziemiach polskich. Wszystkie wiadomości historyczne przedstawiał w sposób obrazowy, dzięki czemu uczniowie łatwiej zapamiętywali informacje.
Następnie uczniowie poznali ważniejsze pojęcia związane z ubezpieczeniami: co to jest składka ubezpieczeniowo, kiedy wypłacana jest suma ubezpieczenia, co nazywamy polisą.
Kolejną część spotkania pan Wojciech poświęcił tematowi ubezpieczeń społecznych. Podkreślił, że o swojej przyszłości warto myśleć jak najwcześniej. Przybliżył uczniom zasady funkcjonowania ubezpieczeń emerytalnych, jak ważne jest myślenie o emeryturze już na etapie pierwszej pracy. Wszystkie omówione zagadnienia z obszaru ubezpieczeń, były przedstawiane przez eksperta w sposób ciekawy, bogaty i obrazowy, wzmocniony praktycznym ujęciem. Obok opisywanych sytuacji i tak zwanych z życia wziętych, został zaprezentowany komiks, z którego bohaterem mogli utożsamić się uczniowie. Na przykładzie sytuacji ukazanej w komiksie ekspert wyjaśnił, jak działa OC w życiu prywatnym i dlaczego może ocalić kieszonkowe młodego sprawcy zdarzenia. Podkreślił, że według polskiego prawa po ukończeniu trzynastego roku życia młody sprawca odpowiada za wyrządzone szkody przed sądem i może być obciążony finansowo, dobrze zatem, aby rodzice pomyśleli o objęciu ubezpieczeniem OC również nastolatka. Jako podsumowanie wiedzy zdobytej podczas spotkania uczniowie wzięli udział w quizie, w którym wykazali się opanowaniem omówionych treści. Znakomicie poradzili sobie między innymi z terminami takimi jak: polisa, suma ubezpieczenia, składka, obowiązkowe ubezpieczenia.
Dodatkowo w ramach "Global Money Week" uczestnicy programu oraz szósto- i trzecioklasiści wzięli udział w webinariach na temat: "Ryzyko kursowe ABC", "Zrozumieć działalność banku i operacje bankowe", "Skąd się biorą pieniądze w banku". W kolejnych dniach w czasie zajęć edukacyjnych obejrzeli krótkie filmiki na temat historii pieniądza oraz tego, co rodzice robią z pieniędzmi, szukali odpowiedzi na pytania, na co wydawane są pieniądze i czy warto oszczędzać. Zastanawiali się nad tym, w czym są dobrzy, jaka mogłaby być ich wymarzona praca, a także w jaki sposób osiągnąć to, o czym marzą. Na podstawie poruszonych tematów w zeszytach wykonali mapy mentalne oraz prace plastyczne. Ponadto trzecioklasiści wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce ekonomicznej, a uczniowie klas szóstych - wykonali konkursowy projekt plastyczny.