Grudzień w Śniadeku... • Aktualności • I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego • Licea • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Grudzień w Śniadeku...

Grudzień przyszedł we wtorek, zawiesił adwentowy kalendarz na szkolnym profilu i zaczął nas tym samym oswajać z myślą, że gdzieś, kiedyś za jakieś 24 dni przyjdzie czas świąt.            

Ale nim świętowanie stanie się częścią naszej niecodzienności, to codzienność ze swoimi prawami
i obowiązkami nie pozwoliła nam o sobie zapomnieć ani przez chwilę. Na brak zajęć nikt się nie skarżył, bo wszyscy mieli ręce pełne przysłowiowej roboty.

Już w pierwszych dniach grudnia klasy o profilu architektoniczno-urbanistycznym wirtualnym krokiem przechadzały się po salach Zamku Królewskiego na Wawelu, biorąc udział w muzealnej lekcji poświęconej arrasom Zygmunta Augusta. Prowadząca spotkanie w niezwykle interesujący sposób przybliżyła historię arrasów, technologię ich wytwarzania, tematykę arrasów wawelskich,
a także burzliwe ich losy podczas drugiej wojny światowej i powrotu do Polski.

W tym samym niemal czasie uczniowie klas dziennikarsko- prawniczych wzięli udział  w kolejnym spotkaniu w ramach cyklu Gość Śniadeka. Tym razem uczestniczyli w rozmowie z red. Marianną Dufek – prawdziwą ikoną Telewizji Katowice. Poznawali tajniki zawodu dziennikarza, podglądali dziennikarski dzień pracy w telewizji, usłyszeli to i owo o tym jak nowinki technologiczne korzystnie wpłynęły na komfort wykonywania tejże profesji.

Goście zaproszeni przez pomysłodawcę cyklu pana Michała Szwestkę spotykali się z naszymi szkolnymi prawnikami jeszcze kilkakrotnie  w ciągu kolejnych tygodni. Zaproszenia przyjęli między innymi: Pan Dariusza Pietrucha, znany historyk, zajmujący się głównie tematyką drugiej wojny światowej na Górnym Śląsku, a ponadto prezes Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, który swoje spotkanie poświęcił tematowi górnośląskich fortyfikacji, Pan Jarosław Gwizdak – prawnik, który przybliżał nam tajniki pracy sędziego oraz poruszył temat sytuacji prawnej w Turcji i na Ukrainie, oraz Państwo Agnieszka Niklas -Bibik i Dominik Mrozowski. Ostatni z wymienionych gości to sędzia i prokurator, którzy przyjęli zaproszenie do spotkań w ramach VIII edycji Tygodnia Konstytucyjnego.

Szkolni prawnicy grudzień mogą uznać na czas bardzo intensywnej pracy, bowiem oprócz wspomnianych spotkań, wzięli udział również w losowaniu grup eliminacyjnych do kolejnej edycji  Potyczek Prawnych. Śniadkowicze zmierzą się z IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. St. Staszica i  Zespół Szkół Ekonomicznych w Katowicach im. Wojciecha Korfantego.

            Nie próżnowali również uczniowie profilu biologiczno-chemicznego. Ci poznawali między innymi tajniki fotosyntezy na zajęciach z zakresu biochemii, poprowadzonych przez mgr Mirellę Markocińską z Pracowni Biologii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tematem zajęć było zjawisko fotosyntezy roślin. To nie pierwsza i na pewno nie ostatnia przygoda naszych biologów
z pałacowymi wykładami.

            Nie tylko fotosynteza, ale również smog znalazł się w kręgu omawianych w grudniowym czasie zagadnień. 03 grudnia miały miejsce pierwsze z  zaplanowanych, warsztaty ekologiczne,
w których uczestniczyli uczniowie z klasy IIIa. Zajęcia prowadziły wolontariuszki- panie Julia
i Aleksandra w ramach projektu ” Biznes kontra smog”. Chociaż problem smogu jest nam dobrze znany, choćby z ulic naszego miasta, jednak trzeba o nim głośno przypominać i wzywać do działań zmierzających do poprawy stanu naszego powietrza. Przecież życie i zdrowie mamy tylko jedno- WARTO O NIE ZADBAĆ!”

            Natomiast w połowie grudnia uczniowie wysłuchali wykładu z cyklu „Chemia niejedno ma imię”. To pewne, ma ich zdecydowanie więcej i o niektórych z nich była mowa właśnie podczas tego spotkania.

            Codzienność wypełnioną szkolnymi powinnościami osłodził nam sukces trzecioklasisty Łukasza, który dzięki swojej wytrwałości, wiedzy i kilkumiesięcznym przygotowaniom, zdobył tytuł laureata ogólnopolskiej interdyscyplinarnej Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku,
czym zasłużył sobie na gratulacje i co najważniejsze, na indeks Uniwersytetu Śląskiego.

            Szósty dzień grudnia wszystkim kojarzy się z Mikołajkami, a nie wszyscy pewnie wiedzą, że to również Dzień Wolontariusza. To święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie  angażują się w pomoc  potrzebującym, dając im swą uwagę, energię i serce.  W tym roku w tym wyjątkowym dniu dziękowaliśmy wszystkim, którzy zaangażowali się  w akcję „Słodka pomoc”. Zebrane przez chętnych słodkości trafiły do podopiecznych z Rodzinkowego Domu Dziecka w Siemianowicach Śląskich.

Naszym wolontariuszom życzymy przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.

            Nieodłącznym elementem świąt powinna być ich magia. Nie da się jej zważyć, zmierzyć, niełatwo ją kupić i nie da się jej przecenić. Magię trzeba sobie stworzyć – czasem to całkiem proste, zawsze niezwykle przyjemne. W magii ważny jest drugi człowiek – ten, o którym w kontekście świąt pomyślimy – przygotowując dla niego coś od siebie. Czasem to świąteczna kartka z dobrym słowem, czasem skromny gest życzliwości i pamięci. I magia powoli przychodzi – siada przy stole pełnym roboty i tak się zaczyna świąteczne oczekiwanie. W tym roku, choć zdalne nauczanie wyrzuciło nas nieco poza nawias szkolnych tradycji przedświątecznych, nie daliśmy się wyrzucić poza nawias samych przygotowań. Jedni przygotowali kartki, drudzy zgromadzili to i owo, trzeci je spakowali, a jeszcze inni dostarczyli. Tak właśnie przebiegła w naszej szkole akcja „Paczuszka dla staruszka”, której inicjatorem był siemianowicki MOPS, a do której my z radością się  przyłączyliśmy. Czasem trzeba niewiele, by wielu mogło się  ucieszyć.

            Czas świątecznej przerwy zbliżał się wielkimi krokami, aż wreszcie nadszedł ostatni szkolny wtorek, a wraz z nim nietypowe bo onlinowe Jasełka według pomysłu naszego kreatywnego  księdza Sławomira Tupaja, któremu zdalne warunki okazały się absolutnie niestraszne i który zabrał nas w niezwykłą podróż. Brawa wybrzmiały dla wszystkich zaangażowanych.

Po brawach były życzenia, w których wszyscy wszystkim życzyli wszystkiego najlepszego i nadziei na szybki powrót do realnej i upragnionej normalności. 

Po wytęsknionej przerwie świątecznej rzucimy się w łagodny nurt zimowego lenistwa, bowiem w tym roku w świąteczno-noworocznym pakiecie  otrzymaliśmy również dwa tygodnie ferii, które mają nas przygotować do pracy w kolejnym, wiosennym semestrze.

Zatem  do zobaczenia w połowie stycznia.