Tajemnice Szkolnej Izby Tradycji • Aktualności • I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego • Licea • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Tajemnice Szkolnej Izby Tradycji

Szkolna Izba Tradycji to przeszłość zatrzymana nie tylko w bogatej kolekcji różnych mebli i przedmiotów codziennego użytku. To wiele fotografii, świadectw, dzienników, ale również i prywatne pamiątki po tych, którzy spędzili w murach naszej szkoły część swojego życia. W środowy poranek szczególną uwagę poświęciliśmy osobie Stanisława Kokoszki. W 1938 roku pomyślnie zdał on maturę w naszej szkole, która wówczas nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. Jana Śniadeckiego. "Państwowa Komisja Egzaminacyjna uznała Kokoszkę Stanisława Antoniego za dojrzałego studiów wyższych i wydaje mu niniejsze świadectwo" - tyle dokument, życie moment ukończenia studiów odłożyło w czasie, gdyż nieco ponad rok później wybuchła druga wojna światowa. Stanisław Kokoszka wziął udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu więziony był w niemieckich obozach jenieckich. Z tego okresu pozostało kilka listów, które z niewoli wysyłał do swoich najbliższych. W 1942 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego bohaterska postawa uhonorowana została czterema medalami, w tym dwoma brytyjskimi (Gwiazda Francji i Niemiec, Gwiazda za Wojnę 1939-1945). Po zakończeniu wojny ukończył studia na Dundee Technical College. Stanisławowi Kokoszce poświęcona jest ekspozycja w jednej z gablot naszej Izby Tradycji. Znajdują się w niej wspomniane już świadectwo dojrzałości, medale i listy ze Stalagu. Pozostało również kilkanaście fotografii. Każda z nich warta jest choćby chwili uwagi i refleksji. Są beztroskie lata młodzieńcze - szkoła, hokej, piłka nożna, kajaki... I są lata wojny - mundury, broń, żołnierski trud, ale też wiara w zakończenie tego koszmaru.
Śniadek to szkoła, w której historię traktuje się z należytym szacunkiem, dlatego warto odwiedzać naszą Izbę Tradycji i czerpać wiedzę z jej bogatych zbiorów.