II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki
Młodzi badacze z Korfantego
Wiele wrażeń dostarczyły młodzieży Gimnazjum nr 3 im. Wojciecha Korfantego zajęcia uniwersyteckie realizowane w ramach unijnego projektu Nowoczesna Szkoła, które odbyły się w dwóch grupach na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Jedna grupa poznawała niesamowity świat komórki roślinnej na zajęciach mikroskopowych, a druga zapoznawała się z podpisem cyfrowym i aspektem matematyki urzędowej zajmującej się między innymi szyfrowaniem.
Grupa „przyrodników” po wykładzie informującym o historii, zasadzie działania i zastosowaniu mikroskopu miała pełne ręce roboty z przygotowywaniem preparatów mikroskopowych mających na celu analizę składników żywych komórek roślinnych w liściu spichrzowym cebuli, czy martwych (skrobia) w bulwie ziemniaka. Dosłownie pod mikroskop wzięła też szczawian wapnia w komórkach roślinnych czy epidermę wraz z aparatem szparkowym na przykładzie liścia paproci zwyczajnej, a pod skalpel liść draceny obrzeżnej. Nad dokładnie i starannie prowadzonymi pracami badawczymi czuwał mgr Krzysztof Chyżak z Pracowni Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego, który niestrudzenie pomagał młodym badaczom nie tylko w prawidłowych przygotowaniach preparatów mikroskopowych, ale również w efektywnym posługiwaniu się mikroskopem.
Druga grupa na zajęciach prowadzonych przez mgr Mariusza Rozpędka miała okazję zapoznać się z różnym zastosowaniem matematyki urzędowej, w tym z różnymi sposobami potwierdzania tożsamości od początków wprowadzania pieczęci po podpis elektroniczny. Uczniowie mieli okazję zrozumieć na czym polega uwierzytelnianie i autoryzacja podpisu, czy poznać nowe pojęcia, np. faksymila. Ponadto w ramach zajęć warsztatowych mogli samodzielnie tworzyć zaszyfrowane wiadomości oraz je odszyfrowywać.
Była to pierwsza, ale nie ostatnia wizyta młodzieży na Uniwersytecie Śląskim, planowane są dalsze zajęcia naukowe z różnych dziedzin i mamy nadzieję, że wszystkie będą równie ciekawe…