Sztuka Latania w Matei – Dzień Patrona 2016 • Aktualności • II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki • Licea • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Placówki » Licea » II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki » Aktualności » Sztuka Latania w Matei – Dzień Patrona 2016
wielkość tekstuA-AA+

Sztuka Latania w Matei – Dzień Patrona 2016

Każdy różnie odmierza swój czas. Jedni żyją od weekendu do weekendu, inni czekają z utęsknieniem na letni urlop, a w II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich czasem wydaje się, że wszystko zmierza do … Dnia Patrona. Tegoroczne wielkie święto szkoły, pod patronatem Prezydenta Miasta, Rafała Piecha, celebrowane było 8 grudnia, tradycyjnie w Siemianowickim Centrum Kultury, pod hasłem „Sztuka latania”.

W tym roku Dzień Patrona zaszczycili swoją obecnością: zastępca Naczelnik Wydziału Edukacji - Anna Sobieraj, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu - Małgorzata Pichen, dyrektor siemianowickiego Centrum Kultury – Marek Banasik, dyrektor Domu Kultury Chemik – Zbigniew Krupski oraz Inspektor Wydziału Kultury i Sportu – Krzysztof Nos. Pojawiła się także szczególna grupa gości. Otóż szkoła realizuje projekt społeczny „Opowiedz mi swoją historię”, swoiste rzucenie mostu ponad pokoleniami poprzez rozmowę i wymianę doświadczeń. I właśnie uczestnicy projektu, reprezentanci „trzeciego wieku”, także mieli okazję zobaczyć, co to też obecnie w Matei się dzieje.

Jak to zwykle bywa, hasło przewodnie zostało odebrane w bardzo odmienny sposób przez poszczególne klasy – i bardzo dobrze, bo w zielonej szkole potrafimy się pięknie różnić, a jak mówią wyspiarze - variety is the spice of life (w wolnym tłumaczeniu – różnorodność dodaje życiu smaku). Impreza aktywizuje młodzież i nauczycieli, którzy nie tylko czuwają dyskretnie nad przygotowaniami uczniów, ale i sami siebie nie oszczędzają, przygotowując swój własny występ. Imprezę prowadzili: znany już z ubiegłego roku Krystian Stefanik, niedawno wybrana przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Nikola Jonik oraz znany i ceniony ostatnio konferansjer Mikołaj Żądło.

Niewątpliwie co roku uczniowie czekają z niecierpliwością, żeby zobaczyć co tym razem spotka ich ze strony ‘szacownego’ grona pedagogicznego. To prawdziwa gratka, szczególnie dla klas pierwszych, zobaczyć panią X czy pana Y w zupełnie innej roli, bez kredy, tablicy, pomocy naukowych, wcielającego się w różnorodne role na scenie. Tym razem „The Teachers” wystawili próbę musicalu „Sztuka Łatania” z przerobionymi wersjami popularnych utworów muzycznych i pointą w postaci upomnienia ze strony uczniów, że należy „czytać ze zrozumieniem”. Trzeba docenić, że ilość prób przed tym występem wynosiła całe … 1 i pół (pół = duża przerwa). „Improwizacja to nasze drugie imię” – skomentował współtwórca scenariusza, dr Kamil Paździor. Także na mgr Adama Balona zawsze można liczyć, kiedy trzeba zająć widownię na kilka chwil.

            A co można było podziwiać w tym roku? Otóż 1a w spektaklu „Odlotowe talenty” zachwyciła wszystkich różnorodnością środków przekazu, bo i taniec (Paweł Nowak – gratulacje), i występ wokalny w wykonaniu Magdy i Klaudii oraz cała masa rewelacyjnych ról (Mikołaj w peruce i spódnicy – jedyny w swoim rodzaju). 1b w swojej „Szkole latania” pokazała, że każdy może mieć swoje przysłowiowe pięć minut, nawet biedny Pingwin, który nie bardzo umie latać. „Padnij-powstań” to tytuł występu 2a, w którym perypetie grupy pasażerów kończą się szczęśliwie … choć nie dla czarnego charakteru, rzecz jasna. Tutaj także nie obyło się bez tańca i śpiewów. Inscenizacja 2b „Latać każdy może” oparta na programie „Mam talent”, stanowiła casting do filmu o super-bohaterach. Ludwika jak zawsze, nawet jako osioł, pokazała klasę i prawdziwą grację. Wreszcie najstarsi Matejkowicze: klasa 3a w spektaklu „Oda do latania” postawiła na przyjaźń międzygatunkową i duży poziom abstrakcji, a dobór ścieżki dźwiękowej wyraźnie wskazywał na to, że w scenariuszu maczał palce wychowawca, dr Kamil Paździor. Natomiast klasa 3b pokazała wrażliwą stronę swojej natury, a ich „Odlotowa miłość”, która mimo jakże życiowych perypetii zakończyła się happy-endem, podobała się tak bardzo, że pozwoliła wychowankom mgr Jakuba Sontaga stanąć na podium i to na pierwszym miejscu, o czym zadecydowało jury pod przewodnictwem mgr Anny Wróbel. Za nimi uplasował się nowy narybek Matei: 2 miejsce – 1a oraz 3 miejsce – 1b. Ogromne gratulacje i wyrazy podziwu za talent, energię i włożoną w występy ciężką pracę. Dzień Patrona to także czas rozstrzygnięcia konkursów towarzyszących: fotograficznego - „Ikar współczesny”, muzycznego „Gramy po polsku” oraz konkursu Wiedzy o Janie Matejce (więcej informacji o zwycięzcach na stronie szkoły) tak, że nagrodom i dyplomom nie było końca. Jedną z przyjemniejszych była ta dla najlepszego aktora, przyznawana przez absolwentów. Tym razem otrzymała ją Kinga Tabała z 3b, która za rok sama dołączy do grona absolwentów. Pani dyrektor, mgr Katarzyna Sztyler w ciepłych słowach gratulowała uczestnikom i dziękowała organizatorom imprezy oraz wszystkim, którzy włożyli w nią serce. A jako przesłanie na przyszłość można przypomnieć słowa z występu klasy 1a – „Żeby wszystko wyszło dobrze, musimy działać razem”. Po prostu - tak jak w Matei.