II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki
W zgiełku miasta – w ciszy domu, czyli wieczór ZS nr 3 z poezją
Cytując pewną niezwykłą osobę, naszą noblistkę Wisławę Szymborską: „Niektórzy lubią poezję. Niektórzy - czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość. Nie licząc szkół, gdzie się musi, i samych poetów…”. Zaraz, zaraz. Jakie znowu „nie licząc szkół, gdzie się musi.” Może są takowe, ale do polubienia poezji, nie na facebooku, tylko w najprawdziwszym realu, uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Siemianowicach Śląskich, czyli Matei i Korfantego, zmuszać nie trzeba. Oni poezję czują i poezji widocznie w życiu potrzebują, co pokazała trzecia już odsłona wieczoru poetyckiego. W środę 7 listopada 2018 r. po raz kolejny przepiękne wnętrza Willi Fitznera stanowiły tło dla prawdziwych talentów.
Licznie zgromadzeni przyjaciele i bliscy młodych aktorów, dyrektor szkoły, Katarzyna Sztyler, mająca kolejny powód do dumy z uczniów, nauczyciele, którzy kibicują swoim podopiecznym, kiedy ci realizują swoje pasje, absolwenci szkoły szybko zapełnili salę, a tym, którzy przyszli ostatni, nie udało się już usiąść wygodnie, bo audytorium pękało w szwach. Na szczęście znalazło się miejsce dla pani prezydent, dr Anny Zasady-Chorab, która sprawiła nam prawdziwą przyjemność tym, że znalazła czas w ten środowy wieczór, żeby spędzić go z nami.
Po mocnym początku w wykonaniu Filipa Sobczuka („Arahja” zespołu Kult) złagodzonym lirycznym utworem „Cichosza”, który zaśpiewała Weronika Namysło (Grzegorz Turnau byłby dumny) nastąpiła seria wierszy przeplatanych sekcjami wokalnymi, oczywiście z własnym akompaniamentem. Zespół obejmował gitarę basową, elektryczną i gitary akustyczne, ukulele, fortepian i instrumenty perkusyjne. Żaden playback, takie rzeczy to może na festiwalu w Sopocie, nie u nas. Nastrój zmieniał się cyklicznie, a podejście do tekstów kultury pokazywało ogromną dojrzałość artystyczną i wrażliwość wykonawców. Piosenka Budki Suflera „Jest taki samotny dom” jako wiersz? Dlaczego nie, zwłaszcza w wykonaniu Zosi Hrybik i chórku (Wiktoria Cepek, Nicole Solich i Oliwia Goryl). Klaudia Kania w utworze zespołu Maanam „Krakowski spleen” pokazała swoje możliwości wokalne i przypomniała wszystkim wielką artystkę, Korę, która odeszła w tym roku. Niektórzy pewnie pamiętają Hannę Banaszak i jej wykonanie wiersza Ernesta Brylla „W moim magicznym domu”. Interpretacje tego utworu w wykonaniu Oliwii DeVito, Kasi Sztwiertni i Natalii Kubiczek była równie urocza. Wiersze Staffa, Gałczyńskiego, Broniewskiego, Kamieńskiej i wielu innych twórców nie pozostawiały publiczności obojętnej, bo ci, którzy je przekazywali robili to z sercem, a ich emocjonalne podejście udzielało się wszystkim. A żeńska część publiczności z pewnością podeszła bardzo emocjonalnie do „chłopca z gitarą”, czyli Wojtka Goli i jego fantastycznego wykonania piosenki zespołu Stare Dobre Małżeństwo „Czarny blues o czwartej nad ranem” oraz do człowieka o wielu talentach, jak się okazuje, Tymoteusza Juchy. Nie tylko profesjonalnie akompaniował innym na fortepianie, ale sam również wykonał rewelacyjnie utwór „Skóra” zespołu AYA RL. Dobrze, że chłopcy są w pierwszej klasie. Mamy szansę zobaczyć ich jeszcze nie raz. Za to Justyna Waluda, która w maju zdaje maturę, być może po raz ostatni zaśpiewała na wieczorze poetyckim, ale za to zaśpiewała tak, że … WOW.
W zgiełku miasta – w ciszy domu. Tak brzmiało hasło przewodnie środowego wydarzenia, spotkania, które pozwoliło zatrzymać się na chwilę w szalonym pędzie, do jakiego zmusza nas życie, usiąść przy stole, przy kawie i ciastkach, jak w domu, wśród bliskich, wspierających osób. Zaśpiewać „Sto lat” solenizantce. Znaleźć czas na głęboki oddech, zachwyt, zadumę. A to wszystko dzięki nim:
Zespół:
Julia Kompała, Filip Sobczuk, Tymoteusz Jucha, Karolina Wolska, Wojciech Gola, Patryk Popielarz, Wojciech Smolarczyk, dr Kamil Paździor
oraz wykonawcy (w kolejności alfabetycznej):
Adam Adamiec, Karina Antczak, Wiktoria Cepek, Paweł Cwienczek, Oliwia DeVito, Martyna Eksterowicz, Aleksandra Florjańska, Oliwia Goryl, Weronika Herko, Zofia Hrybik, Anna Jan, Iga Jonek, Klaudia Kania, Natalia Kubiczek, Zuzanna Leszczyńska, Szczepan Michalik, Weronika Namysło, Paweł Nowak, Jakub Skowron, Sonia Sobolewska, Nicole Solich, Monika Soszka, Katarzyna Sztwiertnia, Sandra Śliwa, Wiktoria Uznańska, Justyna Waluda, Zofia Wojtowicz oraz pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia Monika Maćkowiak.