Podążając Szlakiem Piastowskim... • Aktualności • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika • Szkoły podstawowe • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Podążając Szlakiem Piastowskim...

Wycieczka „Szlakiem Piastowskim” 10.06. – 12.06.2015 r. oczami uczennic klasy V c – Marceliny Kuc oraz Weroniki Czekaj.

Dzień 1 10.06

Dnia 10 czerwca 2015 roku pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę „Szlakiem Piastowskim”. Spotkaliśmy się o godzinie 5:40 pod szkołą. Jechaliśmy ok. 5 godzin do Kruszwicy, gdzie odbyliśmy rejs po Jeziorze Gopło i wchodziliśmy na Mysią Wieżę. Następnie zwiedzaliśmy Kościół Świętej Trójcy oraz rotundę św. Prokopa w Strzelnie.

O godzinie 05:40 punktualnie zebraliśmy się pod szkołą, o 06:00 przyjechał autokar i wszyscy z radością weszli do środka zajmując swoje miejsca. Podróż minęła bez przygód, a zza szyb mogliśmy podziwiać piękne widoki. Około godziny 12 byliśmy już na miejscu. Pierwszą atrakcją dnia był rejs statkiem po jeziorze Gopło. Statek, którym płynęliśmy nazywał się „RUSAŁKA”. Podczas rejsu podziwialiśmy piękne widoki. Po rejsie zwiedzaliśmy Kruszwicę-Mysią Wieżę, która ma aż 32 metry wysokości. Później przejechaliśmy do Strzelna, gdzie zwiedzaliśmy Kościół Świętej Trójcy oraz Rotundę Świętego Prokopa. O godzinie 17:15 byliśmy już w naszym pensjonacie. Najpierw się zakwaterowaliśmy, a o godzinie 18:30 była obiadokolacja.


Dzień 2

Drugi dzień naszej wycieczki był bardzo ciekawy. Wyjechaliśmy o godzinie 9:00 do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy o dawnym życiu mieszkańców tej osady. Kolejnym punktem wycieczki był Wielkopolski Park Etnograficzny. Zobaczyliśmy tam m.in. kuźnię, szkołę, chłopską chatę i dworek. Głównym punktem naszej wycieczki była Katedra Gnieźnieńska, w której znajdują się słynne drzwi gnieźnieńskie. Zobaczyliśmy również grób św. Wojciecha – patrona Polski. Skoro była to wycieczka „Szlakiem Piastowskim” nie mogło w niej zabraknąć zwiedzania Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy tam filmy opowiadające o dziejach naszego państwa.

O godzinie 07:00 była pobudka, wszyscy wstali wyspani i w świetnych humorach. Pierwszym punktem dzisiejszego zwiedzania było Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, gdzie zwiedzaliśmy osadę. Później przejechaliśmy do Gniezna, gdzie zwiedzaliśmy Archikatedrę z Drzwiami Gnieźnieńskimi. Później poszliśmy na rynek. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy to Muzeum Początków Państwa Polskiego. W tym muzeum były trzy sale, a w każdej z nich oglądaliśmy 8 minutowy film w technologii 3D, który opowiadał o początkach naszego państwa. Do pensjonatu wróciliśmy ok. godziny 18:00, a już o 18:30 była obiadokolacja.


Dzień 3 12.06

Trzeci dzień był ostatnim dniem zwiedzania. Z hotelu wyjechaliśmy o 10:00. Na początek jechaliśmy kolejką wąskotorową. Mogliśmy oglądać przepiękne krajobrazy wielkopolski. Następnie zwiedzaliśmy Katedrę Poznańską oraz zabytkowy rynek. Potem wróciliśmy do domu. Nasza wycieczka dobiegła końca. Do Siemianowic przyjechaliśmy o 23:30. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała. Pozostaną po niej piękne wspomnienia.

Pobudka była o 07:30,a śniadanie godzinę później. Po śniadaniu mieliśmy godzinę na spakowanie swoich rzeczy, ponieważ nie będziemy już wracać do hotelu. Wszyscy sprawnie się spakowali, a już o godzinie 10:00 ruszyliśmy w drogę. Pierwszym punktem dzisiejszego zwiedzania był przejazd kolejką wąskotorową na trasie Biskupin – Żnin. Jechaliśmy prawie godzinę, a podczas przejażdżki mogliśmy podziwiać piękne widoki. Później przyjechaliśmy do Poznania. W Poznaniu zwiedziliśmy Ostrów Tumski, Katedrę oraz groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Później poszliśmy na rynek Poznania, gdzie mogliśmy kupić pamiątki. O godzinie 16:00 był obiad. Godzinę później wszyscy byliśmy już w autokarze i zmierzaliśmy w kierunku Siemianowic. Na miejsce przyjechaliśmy dość późno, bo o godzinie 23:30.Wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno długo zostanie w naszej pamięci.