Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
Świat po drugiej stronie muru
"Świat po drugiej stronie muru"
Uczennice klas szóstych z SP 1 realizują projekt historyczny 'Świat po drugiej stronie muru'.
Koordynatorkami projektu są: Anna Skiendziel z IPN -u z Katowice i Anita Palimąka – nauczycielka historii z SP 11 w Będzinie.
Główne zagadnienie problemowe to dokończenie historii żydowskiego chłopca żyjącego w czasach Holokaustu, która będzie stanowiła tło do prawdziwych wydarzeń II wojny światowej (będzie to widoczny rezultat udziału w projekcie). Projekt edukacyjny pozwala uczniom poznać historię rozwijając przy tym ich zainteresowania, zdobyć niezbędne do tego procesu umiejętności, za pomocą źródeł historycznych, spotkań warsztatowych, spotkań z gośćmi, wideokonferencji.
Realizacja projektu w I semestrze przebiegała zgodnie z planem. Składała się z trzech głównych etapów. Pomiędzy nimi odbywały się zajęcia szkolnego kółka historycznego wprowadzające uczniów w tematykę poprzez analizę literatury i projekcje filmów, przeglądanie prezentacji multimedialnych. Podczas realizacji projektu nawiązaliśmy nowe kontakty z nauczycielami i uczniami z innych szkół podstawowych biorących udział w projekcie, z osobami związanymi z różnymi instytucjami kulturalnymi.
Realizacja projektu w I okresie roku szkolnego przebiegała zgodnie z planem. Składała się z trzech głównych etapów. Pomiędzy nimi odbywały się zajęcia szkolnego kółka historycznego wprowadzające uczniów w tematykę poprzez analizę literatury i projekcje filmów, przeglądanie prezentacji multimedialnych. Podczas realizacji projektu nawiązaliśmy nowe kontakty z nauczycielami i uczniami z innych szkół podstawowych biorących udział w projekcie, z osobami związanymi z różnymi instytucjami kulturalnymi.
Trzy główne etapy projektu w I okresie roku szkolnego 2015/2016.
1. 6 listopada 2015 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. Św. Jana 10, III piętro, odbyła się inauguracja II edycji projektu skierowanego do klas V i VI szkół podstawowych, zatytułowanego „Świat po drugiej stronie muru”. Projekt realizowany jest przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach oraz Szkołę Podstawową nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Będzinie.
PROGRAM spotkania przebiegał następująco:
9.00 – przywitanie
9.10 – 10.40
I grupa – Kultura żydowska – prowadzenie Larysa Michalska, Żydowskie Muzeum Galicja
w Krakowie (sala konferencyjna)
II grupa – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – Anna Skiendziel, IPN Katowice (sala wykładowa)
11.10–12.40
I grupa – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – Anna Skiendziel IPN Katowice (sala wykładowa)
II grupa – Kultura żydowska – prowadzenie Larysa Michalska Żydowskie Muzeum Galicja
w Krakowie (sala konferencyjna)
Podczas spotkania z panią Anną Skiendziel uczniowie pod kierunkiem wykładowcy zostali wprowadzeni w tematykę II wojny światowej i sytuacji Żydów w tym okresie. Podzieleni na grupy przygotowali krótkie prezentacje na temat m.in. sposobów pomagania ludności żydowskiej. Zdali sobie sprawę z tego, że ludzie podejmujący się takiej pomocy narażali siebie i swoje rodziny na ogromne niebezpieczeństwo. Były to więc trudne decyzje. Pracując w grupie na temat kultury żydowskiej, po obejrzeniu prezentacji i przedmiotów związanych z judaizmem, zaprezentowali krótką scenkę poświęconą obrzędom religijnym.
2. Lekcja „Święta żydowskie” została przeprowadzona 16 grudnia 2015 roku podczas zajęć szkolnego kółka historycznego. Po wstępnej pogadance i obejrzeniu fragmentu filmu "Skrzypek na dachu", uczennice zostały podzielone na 8 grup. Każda wylosowała jedno święto żydowskie do omówienia i pakiet materiałów na jego temat. Zadanie polegało na omówieniu problemu w taki sposób, aby pozostała część grupy wiedziała jaka jest specyfika danego święta. Uczennice wykonały również prace plastyczne ilustrujące przedmioty związane z danym świętem. Referujący zwracali uwagę na charakter święta, jego historię, sposób celebrowania.
3. 28 stycznia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie (ul. Władysława Broniewskiego 12) odbyło się drugie spotkanie uczestników projektu „Świat po drugiej stronie muru”. Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
PROGRAM spotkania przebiegał następująco:
10.00 Przywitanie gości, rozpoczęcie spotkania – Jadwiga Janusz-Sender, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 im. W. Broniewskiego w Będzinie
Wprowadzenie w tematykę spotkania – Anita Palimąka (koordynator projektu z ramienia SP nr 11)
10.10 Wideokonferencja z przyrodnią siostrą Rutki Laskie –Zahavą Scherz
11.00 Warsztaty – Anita Palimąka
12.15 Żydowski Będzin – Piotr Jakoweńko (Fundacja Brama Cukermana)
13.30 Zakończenie spotkania
W projekcie bierze udział 9 szkół podstawowych z woj. śląskiego. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci była rozmowa za pomocą komunikatora Skype z Panią zahavą Scherz z Izraela - przyrodnią siostrą dziewczynki Rutki Laskier, która napisała pamiętnik nawiązujący do czasów Holokaustu. Rozmowa przebiegała w języku angielskim. Dzieci wcześniej przygotowły pytania. Rozmowa nie tylko poszerzyła wiedzę uczniów na temat wydarzeń II wojny światowej, ale również umożliwiła doskonalenie umiejętności językowych.
Podczas warsztatów uczniowie podzieleni na grupy przygotowali plakaty poświęcone zasłużonym Polakom – Sprawiedliwym wśród Narodów Świata na podstawie otrzymanych materiałów i Internetu. Organizator spotkania zamówił "Pamiętniki Rutki Laskier". Dziewczynki były bardzo zadowolone, że dzięki lekturze książki mogą jeszcze lepiej poznać ich rówieśniczkę, która żyła i mieszkała w mieście sąsiednim podczas wydarzeń II wojny światowej.
W trakcie realizacji projektu uczniowie zapoznali się z następującymi filmami i literaturą.
Literatura:
- Pamiętnik Dawida Rubinowicza, Warszawa 1987
http://www.zydziwpolsce.edu.pl/rubin…/index_rubinowicz1.html
- Pamiętnik Rutki Laskier, 2006.
- Renia Knoll, Dziennik, Warszawa 2012.
http://www.fzp.net.pl/ksiazki/renia-knoll-dziennik
- Helga Weissowa, Dziennik Helgi, Kraków 2013.
- Anna Frank, Dziennik, Kraków 2003.
- Pamiętniki z getta warszawskiego. Fragmenty i regesty, Warszawa 1988.
- Janusz Korczak, Pamiętnik i inne pisma z getta, 2012.
- Uri Orlev, Biegnij, chłopcze biegnij, Warszawa 2013.
Filmy:
- Chłopiec w pasiastej piżamie (2008), reż. Mark Herman – film fabularny
- Życie jest piękne (1997), reż. Roberto Benini – film fabularny
- Jest pan wolny, doktorze Korczak (1974), reż. Aleksander Ford
- Dzieci Ireny Sendlerowej (2009), reż. John Kent Harrison – film fabularny
- Rutka – pamiętnik zagłady (2008), reż. Alexander Marengo