Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
Święto Niepodległości
Dnia 8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości.
11 listopada 1918 r. Polacy odzyskali niepodległość po 123 latach niewoli. Polska łączy nas wszystkich i dlatego to święto powinno być wypełnione dobrymi emocjami i pozytywną energią. Święto uśmiechnięte. Święto pozytywnie pojmowanego patriotyzmu, przeżywanego z dumą i radością.
Uczniowie kl. I-VI wzięli udział w multimedialnych lekcjach historii w Domu Kultury "Chemik".
W klasach I-III połączyliśmy dobrą zabawę z edukacją patriotyczną, korzystając z nowej propozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - bezpłatnych aplikacji, które pozwoliły zrealizować lekcję o niepodległości w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla dzieci, przy użyciu treści zgodnych z podstawą programową i nowych mediów. Najważniejszym elementem strony jest film animowany „Mieszkańcy spod Jedenastki”. Pozostałe aktywności na stronie pomagają zrozumieć przesłanie filmu i wprowadzają podstawowe zagadnienia
z zakresu wychowania patriotycznego i historii Polski.
http://www.mieszkancyspod11.pl/
Uczniowie klas IV-VI prześledzili historię Polski od legendy o Lechu, Czechu i Rusie do czasów współczesnych na podstawie animowanej historii Polski z 2010 roku w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Oglądając prezentację multimedialną dowiedzieli się m.in., że okres międzywojenny to czasy wielu przełomowych odkryć w dziedzinie nauki, kultury, medycyny.
http://prezi.com/swonvk_dakyd/?utm_campaign=share&utm_medium=copy
Dzieci pod kierunkiem wychowawców i z pomocą rodziców przygotowały bardzo interesujące wystawy pamiątek rodzinnych w swoich salach lekcyjnych ozdobionych w biało-czerwone dekoracje. W tym dniu obowiązywały również biało-czerwone stroje. Chętni uczniowie przebrali się w stylu lat dwudziestych lub trzydziestych XX w. Na korytarzach szkolnych uczniowie przygotowali historyczne gazetki ścienne.
Uczestnicy Szkolnego Kółka Historycznego zaprezentowali wystawę prac plastycznych klas IV (drzewa genealogiczne) oraz gazetkę na temat życia codziennego w latach dwudziestych
i trzydziestych XX w.
Na przerwach mogliśmy w tym dniu wysłuchać pieśni patriotycznych oraz piosenek
z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
W konkursie wiedzy o niepodległości (krzyżówka) zwyciężyła Katarzyna Frencek z klasy V b. Nagrodę za najlepsze przebranie otrzymały Wiktoria Serafin z klasy III c i Dominika Dudek z klasy V c.
Dziękujemy panu Zbigniewowi Krupskiemu za udostępnienie sali Domu Kultury "Chemik".
Fotografie wykonał pan Jacek Kaps.
Nagrody ufundowały wydawnictwa PWN i WSiP.
Wykorzystano m.in. materiały przygotowane przez pracowników Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Beata Marczewska