Strona główna » Placówki » Szkoły podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika » Aktualności » WYCIECZKA DO WARSZAWY
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
24 czerwca 2015, 15:52
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Zapraszamy na film:
5 maja 2015 roku uczniowie klas szóstych zebrali się na parkingu przy sklepie Kaufland by stamtąd wyruszyć na długo oczekiwaną trzydniową wycieczkę do Warszawy. Autokar punktualnie przyjechał na miejsce zbiórki i już o godz. 5.55 zmierzaliśmy w kierunku Warszawy. Podczas podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki zza szyb autokaru. Podróż minęła nam bardzo szybko , gdyż o godz. 10.15 byliśmy już na miejscu. W dużej mierze była to zasługa pani przewodnik, która w trakcie jazdy opowiadała nam o zabytkach i historii stolicy Polski. Pierwszym zabytkiem, który zwiedziliśmy były Łazienki Królewskie. Łazienki zachwyciły nas swoim pięknem. O ich wspaniałości świadczy połączenie klasycystycznej architektury i bogatego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. W owym miejscu zobaczyliśmy Pałac na Wodzie, Amfiteatr i Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim. W szczególności zachwycił nas Pałac na Wodzie położony na sztucznej wyspie na Stawie Łazienkowskim, połączonej ze stałym lądem dwoma mostkami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami. Spacer po Łazienkach zajął nam 2 godziny. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Narodowego mieszczącego się na Alejach Jerozolimskich. Tam zostaliśmy podzieleni na trzy grupy po czym około godz. 13.15 rozpoczęliśmy lekcję muzealną. Ujrzeliśmy wiele obiektów muzealnych, w głównej mierze były to dzieła wybitnych malarzy z różnych epok . Były tam malowidła m.in. z okresów: romanizmu, gotyku, renesansu, baroku i realizmu. Pod koniec naszego zwiedzania zobaczyliśmy jeszcze zbiory sztuki starożytnej i wschodniochrześcijańskiej. Po skończonym zwiedzaniu opuściliśmy budynek muzeum i pojechaliśmy zobaczyć panoramę Warszawy z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki. Widok z trzydziestego piętra wieżowca był niesamowity. Wszyscy robiliśmy zdjęcia by uwiecznić owy krajobraz. Ostatnim punktem w pierwszym dniu wycieczki był Cmentarz Powązkowski położony na dzielnicy Wola. Zobaczyliśmy m.in. zbiorowy pomnik upamiętniający katastrofę w Katyniu, grób Władysława Bartoszewskiego, Alka Dawidowskiego, Jana Bytnara i Tadeusza Zawadzkiego, którzy byli działaczami Polskiego Państwa Podziemnego oraz groby upamiętniające żołnierzy walczących podczas drugiej wojny światowej. Wszyscy wyszliśmy z cmentarza poważni jak i zarówno zadowoleni, że mieliśmy okazje zobaczyć groby tak ważnych dla Polski ludzi. Po pierwszym dniu zwiedzania byliśmy zmęczeni i przede wszystkim głodni. Około godz.18.00 byliśmy w restauracji i zjedliśmy tam obiadokolację. Po skończonym posiłku pojechaliśmy do hotelu „Groman” na nocleg.
W drugi dzień po śniadaniu każdy z uczestników wycieczki zaczął przygotowywać się do wyjścia. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pan przewodnik opowiadał o losach Polaków, ich radościach i smutkach. Podczas oglądania mogliśmy zbierać karteczki z kalendarza i większe kartki z różnymi objaśnieniami operacji wojskowych, akcji wojennych. Nic jednak nie zainteresowało mnie bardziej, niż broń i różne modele samolotów. Na koniec wizyty oglądaliśmy film „Miasto Ruin'' w technologii 3D ukazujący Warszawę po II wojnie światowej. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski. Pani przewodnik opowiadała bardzo ciekawie, a sam zamek wyglądał imponująco. Najbardziej podobały mi się obrazy namalowane na suficie. Po obejrzeniu Zamku Królewskiego wybraliśmy się na spacer po Trakcie Królewskim, Placu Trzech Krzyży, Krakowskim Przedmiesciu i Placu Zamkowym na którym znajduje się Kolumna Zygmunta. Gdy zwiedziliśmy Katedrę św. Jana, która jak na zewnątrz i w środku wyglądała wspaniale, poszliśmy obejrzeć warszawską Syrenkę. Przy okazji mogliśmy podziwiać jedną z restauracji Magdy Gessler. Po zakupach wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Widzieliśmy Barbakan i Pomnik Małego Powstańca, o którym pani przewodnik opowiadała wiele ciekawych rzeczy. Na koniec obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Idąc przez Nowy Świat dotarliśmy na parking, gdzie czekał na nas autokar. Podjechaliśmy do restauracji, w której zjedliśmy pyszny obiad. Na koniec wróciliśmy do hotelu. Położyliśmy się spać, zmęczeni i zadowoleni.
Trzeciego dnia mieliśmy pobudkę o 6:30. Śniadanie zjedliśmy pół godziny później, a już o 8:00 cała nasza grupa siedziała w autokarze. Pojechaliśmy na spacer po ogrodach, które znajdują się na dachu Uniwersytetu Warszawskiego. Podziwialiśmy tam niezwykłe rośliny i niesamowitą strukturę dachu. Następnie przeszliśmy do punktu widokowego skąd obserwowaliśmy panoramę Warszawy. Po bajecznym spacerze poszliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Przez 3 godziny robiliśmy ciekawe eksperymenty. Mogliśmy robić ogromne bańki, budować ludzki organizm, a także latać na dywanie. Później pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Zwiedzaliśmy go trasą piłkarza. Oglądaliśmy szatnie, w których przebierają się największe gwiazdy footballu! Byliśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zwiedzić ten niesamowity budynek. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki. Pożegnaliśmy się z Warszawą i pojechaliśmy na obiad. Po smacznym posiłku udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Podróż minęła nam wyjątkowo szybko. O 21.30 dotarliśmy do Siemianowic. Wycieczka bardzo nam się podobała. Miła atmosfera i ciekawe miejsca z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.
Autorki artykułu: Hanna Gruchot kl. VI a, Zuzanna Haupt kl. VI b, Gabriela Chwinda kl. VI c.