Dzieci uczą się życia od nas, czyli ... powrót do przeszłości III • Aktualności • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka • Szkoły podstawowe • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

Strona główna » Placówki » Szkoły podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka » Aktualności » Dzieci uczą się życia od nas, czyli ... powrót do przeszłości III
wielkość tekstuA-AA+

Dzieci uczą się życia od nas, czyli ... powrót do przeszłości III

Scena Parku Tradycji już od kilku lat gości najznamienitszych artystów, którzy swym talentem urzekają miliony ludzi. Talentu tego z pewnością nie można również odmówić obsadzie widowiskowego przedsięwzięcia, którego producentem od 3 lat jest Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich – Krzysztof Zyska, a którego hasłem niezmiennie jest przekonanie, iż „dzieci uczą się życia od nas”. Głównym celem wyżej wspomnianej inicjatywy jest przede wszystkim podkreślenie niezwykłej wartości, jaką niesie za sobą relacja między rodzicem i dzieckiem.

1 grudnia 2016 roku salę widowiskową Parku Tradycji wypełniła publiczność, która za sprawą spektaklu pt. Takie tam, bajkowe zaloty ponownie mogła się przenieść w magiczny świat bajek. I tym razem – na czele z Panią Prezydent Anną Zasadą – Chorab oraz Przewodniczącym Rady Miasta – Panem Adamem Cebulą - w bajkowe role wcielili się siemianowiccy urzędnicy, dyrektorzy szkół i przedszkoli                                 oraz nauczyciele. Wszystko pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie – Pana Rafała Piecha (który przygotował również słodką niespodziankę dla publiczności w postaci tradycyjnych, siemianowickich Michałków).

               Dzięki autorskiemu scenariuszowi Pani Henryki Sygut (reżysera) - pojawiający się na scenie bohaterowie wielu bajek (m. in. Czerwonego Kapturka, Królowej Śniegu czy choćby Shreka) – kolejny raz wprowadzili widzów (o najbardziej nawet bujnej wyobraźni) w swoiste „zakłopotanie”. Celowe zamieszanie zgodne było jednak z przesłaniem sztuki, której zadaniem było pobudzenie naszej fantazji – często utajonej w świecie podlegającym racjonalnym zasadom i wymuszającym od nas dostosowania się do rządzących nim sztywnych reguł. Wszyscy zaangażowani w projekt stworzyli na scenie barwny świat - pełen magii i humoru – tak różny od otaczającej nas rzeczywistości.

Nic jednak straconego, ponieważ świat fantazji z pewnością obecny będzie w szeregu przedsięwzięć, dla których przedstawienie było jedynie prologiem.

Począwszy od 1 grudnia 2016 roku do 2 czerwca 2017 roku na terenie Siemianowic Śl. – m. in. w szkołach, ale także placówkach kulturalnych – będzie miało miejsce szereg inicjatyw wpisujących się                     w ideę projektu, którego nadrzędnym celem jest podkreślenie istoty relacji rodzinnych w życiu każdego człowieka; integracja środowiska szkolnego i społecznego oraz promocja aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

W planie m. in. regularnie odbywające się wieczorki, zajęcia pozalekcyjne i spotkania, których tematyka związana będzie z bajkami lub zabawami podwórkowymi. Ponadto w lutym i marcu warto odwiedzić kultowy Stryszek znajdujący się w Szkole Podstawowej nr 13, gdzie będzie miał miejsce pokonkursowy wernisaż prac i finał konkursu poetyckiego. Równie atrakcyjnie prezentuje się plan na miesiące wiosenne, w trakcie których w Parku Tradycji odbędzie się m. in. turniej gier planszowych (kwiecień), finał „Pochodni” (maj) i „Tour de KAPSEL” (czerwiec).

Zakończenie trzeciej edycji projektu będzie miało miejsce 2 czerwca 2017 roku – ponownie na scenie Parku Tradycji.

Idealnym podsumowaniem wczorajszego wieczoru jest parafraza chóralnie wyśpiewanej piosenki finałowej – warto bowiem chociaż na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości i dać się ponieść fantazji, która jest od tego, by bawić się na całego. Jak niesamowite efekty może to przynieść, dali nam dowód bohaterowie tego wyjątkowego, grudniowego spotkania.