Byliśmy w stolicy… • Aktualności • Szkoła Podstawowa nr 3 im.Tadeusza Kościuszki • Szkoły podstawowe • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Byliśmy w stolicy…

Dnia 28 maja br. klasy VI A i B pojechały na wycieczkę do stolicy -Warszawy. O godzinie 6.45 wszyscy zebraliśmy się przed Szkołą Podstawową nr 3. Punktualnie o godzinie 7.00 przyjechał nasz autokar i wyruszyliśmy. Jechaliśmy kilka godzin, a podróż minęła nam bardzo przyjemnie. Około godziny 12.45 dotarliśmy pod Stadion Narodowy. Chwilę czekaliśmy na przewodnika, a gdy się pojawił i ruszyliśmy „Trasą piłkarza”. Wycieczkę rozpoczęliśmy od oglądania stadionu ze strefy kibica. Pan przewodnik chwilę opowiadał nam o Stadionie. Dowiedzieliśmy się m.in., że murawa ogranicza funkcjonalność tego obiektu sportowego. Później zeszliśmy na dół, aby obejrzeć prototyp modelu najszybszej wyścigówki Rolls Royce. Mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi piłkarze, stając na bramce i oglądając szatnie. Jak się okazało budynek jest bardzo symetryczny. Wszystkim się bardzo podobało, a szczególnie chłopcom.
Następnym obiektem, który mieliśmy okazję zwiedzić, był Pałac na wodzie w Łazienkach. Czekając na przewodnika oglądaliśmy pięknego pawia oraz pawicę, które są bardzo często spotykane w tym miejscu. Pani przewodnik opowiadała nam wiele bardzo ciekawych historii związanych z tym miejscem. Naszym ostatnim punktem programu tamtego dnia była wizyta na tarasie widokowym XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do Hostelu „Evotel”, w którym zjedliśmy ciepły posiłek i wypoczęliśmy. Jedyny najsłabszym ogniwem tego dnia była pogoda, która niestety nie dopisała bowiem właściwie cały dzień towarzyszyły nam obfite opady deszczu.
Drugiego dnia, czyli 29 maja mieliśmy zaplanowane odwiedzenie Centrum Nauki Kopernika. W środku dostaliśmy bransoletki i karty, które umożliwiały poruszanie się nam po obiekcie samemu. Po kilku godzinach zwiedzania oraz wykonania ciekawych eksperymentów bardzo smutni musieliśmy opuścić to wspaniałe miejsce.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Warszawy z panią przewodnik. Dowiedzieliśmy się wiele rzeczy o Fryderyku Chopinie oraz mieliśmy okazję obejrzeć zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza. Ruszyliśmy na Stare Miasto. Na Starówce zaś stanęliśmy oko w oko z warszawską Syrenką i Pomnikiem Małego Powstańca. Kiedy wróciliśmy do Hostelu, po zjedzeniu posiłku postanowiliśmy wybrać się na podwórko, gdzie mogliśmy pograć m.in. w siatkówkę i ping-ponga. Było wspaniale. Zmęczeni o godz. 22.00 poszliśmy spać. Ostatniego dnia zaplanowane było odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wysłuchaliśmy relacji z powstania osób uczestniczących oraz mogliśmy posłuchać bijące serce okupowanej stolicy. Na trasie zwiedzania umieszczone były kartki z kalendarza oraz kartki A4 dotyczące danego dnia lub wydarzenia z Powstania. Duże wrażenie zrobił na nas film w wersji 3D ,, Miasto ruin”. Po odwiedzeniu Muzeum zaplanowane było zwiedzenie Pałacu Królewskiego w Wilanowie. Odbywała się tam lekcja muzealna „Z wizytą u króla”. Znowu zostaliśmy podzieleni na grupy. Panie opowiadały nam o królu Janie III Sobieskim oraz jego żonie Marii . Jedną z części tych zajęć było poznanie strojów szlacheckich i z tego oto powodu 2 osoby (chłopak i dziewczyna) zostali przebrani w te stroje. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i musieliśmy już wracać. Ostatnim punktem programu było wybranie się do Mc Donald’s na ciepły posiłek, po którym z ciężkim sercem wracaliśmy na Śląsk. Uczniom i nauczycielom bardzo podobała się wycieczka. Po powrocie dzieliliśmy się wrażeniami z pobytu w stolicy, która i tak kryje jeszcze przed nami wiele tajemnic. Mamy nadzieję, że podczas kolejnej wizyty zostaną one odkryte, a tymczasem muszą nam wystarczyć pamiątkowe zdjęcia.