Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Podstawa prawna:
Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.

Powstania Śląskie, poznajemy historię regionu • Aktualności • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych - Branżowa Szkoła I stopnia Nr 2 im. św. Jana Pawła II, Branżowa Szkoła II stopnia, Szkoła Podstawowa dla Dorosłych, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Technikum Nr 3 • Zespoły szkół • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Powstania Śląskie, poznajemy historię regionu

Najszybciej i najłatwiej poznaje się historię regionu poprzez jej doświadczanie. W poniedziałkowy ranek słuchacze Szkoły Podstawowej dla Dorosłych uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Głównym tematem spotkania były wydarzenia sprzed stu lat, kiedy mieszkańcy naszego regionu mogli zadecydować o przynależności Śląska do odradzającej się Polski. Młodzi ludzie, analizując fakty historyczne o Powstaniach Śląskich, dyskutując o prawdzie ukrytej w starych fotografiach, zebrali niezbędne informacje potrzebne do udziału w grze sytuacyjnej. Możliwość wcielenia się w rolę uczestników tamtych wydarzeń, podejmowania decyzji i mierzenia się z ich konsekwencjami, pozwoliła młodzieży na doświadczenie historii i lepsze jej zrozumienie.


Na zakończenie warsztatów słuchacze zwiedzili wystawy Muzeum Izba Pamięci KWK „Wujek”. Zetknęli się z historia najnowszą. Oglądali plakaty na wystawie czasowej „Do broni. Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” oraz rozmawiali o Stanie wojennym i pacyfikacji Kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r.