Szkolne Święto Liczby PI • Aktualności • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych - Branżowa Szkoła I stopnia Nr 2 im. św. Jana Pawła II, Branżowa Szkoła II stopnia, Szkoła Podstawowa dla Dorosłych, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Technikum Nr 3 • Zespoły szkół • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Szkolne Święto Liczby PI

W poniedziałek 14 marca, jak co roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich obchodziliśmy Święto Liczby π. Podczas zajęć w auli szkolnej uczniowie „poznali historię” tej liczby niewymiernej, dowiedzieli się jak bardzo na przestrzeni czasów zmienił się sposób obliczania kolejnych cyfr po przecinku jej rozwinięcia dziesiętnego. Po projekcji filmu „Piękny umysł” w reżyserii Rona Howarda opowiadającego historię Johna Nasha, matematyka nagrodzonego w 1994 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za „pionierską analizę równowagi w teorii gier konkurencyjnych” – uczniowie Zespołu wzięli udział w konkursie plastycznym poświęconym dzisiejszemu świętu.

   Jest liczby π święto obchodzone głównie w kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

   Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. 

   Liczba π (długość jednostkowego półokręgu lub pole jednostkowego koła) interesowała matematyków od dawna. Już w III wieku p.n.e. Archimedes oszacował jej wartość z dokładnością do 0.002, przybliżając obwód koła z góry i z dołu obwodami wpisanego weń i opisanego na nim 96-kąta foremnego. Jest on również wynalazcą słynnego wymiernego przybliżenia liczby π jako 22/7, co daje lepszą dokładność niż poprzednie przybliżenie i jest nie tylko najlepszym wśród ułamków o mianowniku nie większym od 7, ale wśród wszystkich dat rocznych w polskiej notacji (i rzecz jasna lepszym niż 3,14). To za sprawą tego właśnie przybliżenia liczba π nazywana była liczbą Archimedesa.

   Później przyjęła się na π również nazwa ludolfina, na pamiątkę niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku, stosując metodę Archimedesa i przybliżając obwód koła obwodem wielokątów foremnych (wpisanego i opisanego) o 262 bokach.

   Oznaczanie liczby π tą właśnie literą greckiego alfabetu (pierwszą literą słowa perímetros, co znaczy obwód) zostało wprowadzone na początku XVIII wieku przez angielskiego matematyka Williama Jonesa, a spopularyzowane w pracy Leonarda Eulera z 1736 roku. 

   Ciekawostką jest, że w Dniu Liczby Pi swoje urodziny obchodziłby między innymi Albert Einstein, uważany za jednego z najwybitniejszych fizyków w dziejach oraz Józef Przerwa-Tetmajer, polski matematyk i poeta.

Dorota Cygan