Meritum w katowickim NOSPR • Aktualności • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" im. Piotra Kołodzieja (Technikum Nr 2, III Liceum Ogólnokształcące) • Zespoły szkół • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Meritum w katowickim NOSPR

Kolejne Spotkanie z Kulturą dla młodzieży z ZSTiO „Meritum” odbyło się w przepięknej i nowoczesnej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Uczniowie z klasy Ia LO i IIc T uczestniczyli w symfonicznym koncercie edukacyjnym, którego tematem przewodnim była „Muzyka w muzyce”.

W świat muzyki klasycznej młodych melomanów z „Meritum” wprowadziła Pani Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelny i programowy NOSPR. W ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła, czym jest muzyka w muzyce, na czym polega: cytowanie, wariacje na temat, kolaż muzyczny, instrumentowanie, scharakteryzowała różne rodzaje muzycznych zapożyczeń takich jak: parodia, autocytat, stylizacja, archaizacja, pastisz oraz przedstawiła biografie kompozytorów.

Licznie zgromadzona na koncercie młodzież wysłuchała utworów Jana Sebastiana Bacha w opracowaniu Antona Weberna, Tadeusza Bairda, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Francisa Poulenca i Gustava Mahlera. Najbardziej spodobał się wszystkim występ niezwykłego duetu, o nazwie Lutosławski Piano Duo, specjalizującego się w grze na dwa fortepiany i cztery ręce, w składzie: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, który otrzymał największe brawa.

Licealiści oraz informatycy i ekonomiści z ZSTiO „Meritum” mieli okazję przyjrzenia się z bliska fascynującej pracy dyrygenta, którym był podczas całego koncertu Pan Alexander Liebreich – dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent NOSPR.

Uczniowie z „Meritum” mogli zapoznać się z tradycyjnym rozmieszczeniem instrumentów w                         orkiestrze symfonicznej, a przede wszystkim zobaczyć na żywo i usłyszeć brzmienie różnych ciekawych i nie zawsze dotąd znanych instrumentów takich jak: skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, flety, oboje, rożek angielski, klarnety, fagoty, waltornie, trąbki, puzony, tuba, kotły, perkusja, harfy, fortepiany. Równocześnie podziwiali nowoczesną architekturę i perfekcyjną akustykę, tworzącą w Wielkiej Sali Koncertowej atmosferę prawdziwego muzycznego święta.

Piękne, ale i często zaskakujące dźwięki muzyki, brawurowa dyrygentura oraz znakomite wykonanie utworów przez solistów i orkiestrę przeniosły wszystkich uczestników koncertu do cudownego świata muzyki, w którym chociaż na chwilę można było zapomnieć o trudach i kłopotach dnia codziennego.

 

Ksenia Hadryan