Meritum „W świecie szyfrów” • Aktualności • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" im. Piotra Kołodzieja (Technikum Nr 2, III Liceum Ogólnokształcące) • Zespoły szkół • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Meritum „W świecie szyfrów”

„W świecie szyfrów” to temat XVIII Forum Nauki  organizowanego w  ZSTiO „Meritum” pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. W tym roku nasze naukowe spotkania podporządkowane zostały zagadkom, niewyjaśnionym tajemnicom, szyfrom.

Wykład inauguracyjny  „Kryptografia z kluczem jawnym: od bezpiecznej arytmetyki po kwantowy atak”  wygłosił prof. dr hab. Jerzy Dajka, dyrektor Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Młodzież oraz zaproszeni uczniowie SP nr 1 mieli okazję wysłuchać prelekcji pani mgr Katarzyna Budziłek-Jurek, nauczycielki matematyki na temat „Szyfry i kody nie tylko w matematyce”.
Wykładom jak zwykle towarzyszyły konkursy. Uczniowie mieli możliwość zweryfikować swoją wiedzę historyczną w konkursie „Prawda i mity o Enigmie” oraz biologiczno-przyrodniczą w konkursie  „Co kryje w sobie DNA” . Popularnością cieszył się szkolny konkurs lingwistyki matematycznej „Zaszyfrowane w języku”. Tradycyjnie konkurs literacki na wiersz, opowiadanie, komiks  „W świecie zagadek i szyfrów” skierowany był  dla uczniów ZSTiO „Meritum”, gimnazjalistów oraz uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych . Uczniowie MERITUM uczestniczyli również w grze terenowej „Zaszyfrowane Siemianowice”. Pasjonaci biologii, realizujący ten przedmiot w zakresie rozszerzonym udali się na wycieczkę naukową na Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach, gdzie brali udział w wykładzie i  zajęciach praktycznych „Mikroskopia elektronowa – więcej widzieć – więcej wiedzieć”. Szyfry związane są ze współczesnymi mediami, dlatego bardzo cenne okazały się zajęcia prowadzone przez st. sierż. Krzysztofa Toporka, przedstawiciela Komendy Policji w Siemianowicach Śląskich o  „Cyberprzemoc”.


Głównym celem spotkań w ramach Forum jest popularyzacja nauk ścisłych  i rozwijanie wiedzy i umiejętności w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.