Tydzień Zakazanych Książek – buntuj się, czytając! • Aktualności • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" im. Piotra Kołodzieja (Technikum Nr 2, III Liceum Ogólnokształcące) • Zespoły szkół • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Tydzień Zakazanych Książek – buntuj się, czytając!

Tydzień Zakazanych Książek, który w tym roku obchodzony jest w dniach od 19 do 25 września, to ogólnoświatowa kampania społeczna, zainicjowana w USA, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem cenzury, prześladowań twórców i odbiorców literatury i sztuki oraz promująca wolność tworzenia i czytania. W ramach obchodów Tygodnia Zakazanych Książek Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zorganizowała dnia 22 września spotkanie dotyczące wolności słowa i cenzury z Panem Bogusławem Traczem, historykiem i pracownikiem katowickiego oddziału IPN. Nie mogło na nim zabraknąć młodzieży z "Meritum", które reprezentowała klasa Ia LO wraz z Paniami Ewą Borycą i Ksenią Hadryan.

Pan Bogusław Tracz w ciekawy, a zarazem przystępny sposób przedstawił trudny i skomplikowany temat, jakim jest władza nad słowem, czyli cenzura: istniejąca od starożytności do współczesności. Prelegent skupił się głównie na historii cenzury politycznej w Polsce, kontrolującej nie tylko książki i gazety, ale także teksty piosenek, sztuki teatralne i filmy. Wyjaśnił, czym były „białe plamy” w systemie cenzorskim Dwudziestolecia Międzywojennego, przypomniał represyjny program cenzorski dotyczący bibliotek w czasach stalinowskich, objaśnił, jak funkcjonował urząd cenzury i na czym polegała czterostopniowa cenzura książek w Polsce Ludowej oraz wytłumaczył, dlaczego w PRL istniał tzw. drugi obieg książek. Na zakończenie swojego wystąpienia historyk z IPN zaznaczył, że wraz z oficjalnym zniesieniem cenzury w Polsce w 1990 roku, problem cenzury, szczególnie obyczajowej i religijnej, w mniejszym stopniu politycznej, wcale nie zniknął. Zachęcił również wszystkich do dyskusji i refleksji na temat granic wolności literatury i sztuki oraz swobody twórczej w dobie Internetu. Uczniowie z "Meritum" okazali się prawdziwymi miłośnikami czytania i książek, a wręcz czytelniczymi buntownikami, gdyż nie tylko uczestniczyli w wykładzie, ale także wypożyczyli mnóstwo książek, w tym tych "zakazanych".