Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" im. Piotra Kołodzieja (Technikum Nr 2, III Liceum Ogólnokształcące)
Współpraca Meritum z Uniwersytetem Śląskim
W środę 30 października br. odbyła się uroczysta inauguracja współpracy Meritum z Uniwersytetem Śląskim w roku akademickim 2013/2014. Uczniowie klasy 2 bLO - matematyczno-przyrodniczo-informatycznej oraz grupa młodzieży zainteresowanej przedmiotami ścisłymi z pozostałych klas liceum i technikum zostali zaproszeni do Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, gdzie spotkali się z pracownikami naukowymi dwóch wydziałów UŚ: Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach.
Część pierwsza spotkania odbyła sie w sali wykładowej. Pani dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ prof.dr hab. Alicja Ratuszna przywitała młodzież oraz nauczycieli wraz z dyrektorem Stefanem Kowalczykiem i podała najważniejsze informacje dotyczące działalności naukowej i dydaktycznej Wydziału. Dyrektor Instytutu Matematyki prof. dr hab. Maciej Sablik przedstawił kierunki związane z matematyką i propozycje dla młodzieży szkół średnich, studia na kierunkach chemicznych i dorobek naukowy chemików zaprezentowała wicedyrektor Intytutu Chemii dr hab. Izabela Jendrzejewska, natomiast dyrektor Instytutu Fizyki prof. dr hab. Jerzy Dajka mówił o osiągnięciach naukowych śląskich fizyków oraz kierunkach kształcenia związanych z fizyką..
Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii zlokalizowany jest w Katowicach oraz w Chorzowie, w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. W obrębie jego struktury funkcjonują trzy Instytuty: Matematyki, Fizyki oraz Chemii, w których prowadzone są badania naukowe, stawiające wydział w grupie najlepszych jednostek w kraju (kategoria pierwsza). Pracownicy wydziału corocznie publikują blisko 300 publikacji naukowych, uczestniczą w kilkuset konferencjach krajowych i międzynarodowych, współpracują z wiodącymi uczelniami czy instytucjami naukowymi w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Azji.
Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach reprezentował dr Krystian Prusik, wicedyrektor Instytutu Nauki o Materiałach. Siedziba władz Wydziału znajduje się w Sosnowcu , natomiast cały Instytut Nauki o Materiałach mieści się w Chorzowie w ŚMCEIBI.
Realizowane w Instytucie zadania badawcze mają charakter interdyscyplinarny i obejmują zagadnienia z zakresu fizyki ciała stałego, materiałoznawstwa, fizykochemii materiałów, chemii polimerów i niektórych problemów elektrochemii, wchodzące w zakres inżynierii materiałowej i nauki o materiałach.
Druga część spotkania miała charakter praktyczny – uczniowie podzieleni na grupy mogli zwiedzić sale laboratoryjne, obserwować wykonywane doświadczenia i pomiary, porozmawiać z pracownikami naukowymi. W oddanym w 2012 roku obiekcie w Chorzowie, w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych znajdują się nowoczesne pracownie naukowe i dydaktyczne, wyposażone w unikalną aparaturę do prowadzenia badań materiałów o wymiarach nano (spektrometry XPS, ToF, SIMS, mikroskopy), badań biologicznych (nowoczesne pracownie do hodowli komórek, gdzie prowadzi się badania in vitro), badań własności optycznych (spektrometry UV-ViS, Ramana, podczerwieni, fotolizy błyskowej, mikrospektrofluorymetry, laser femtosekundowy itp.), badań własności magnetycznych (pracownia magnetyczna wyposażona w SQUID, spektrometr EPR), badań własności strukturalnych (dyfraktometry rentgenowskie: proszkowy, monokrystaliczny, do badań układów amorficznych), do badań jakości uzyskanych materiałów (rentgenowski spektrometr fluorescencyjny, MS, spektrometr NMR).
Już w tym roku szkolnym na mocy podpisanej umowy patronackiej między ZSTiO „Meritum” a Uniwersytetem Śląskim niektórzy z naszych uczniów wezmą udział w badaniach naukowych prowadzonych pod kierunkiem magistrantów i doktorantów. Zwiedzanie pracowni, obserwacja działań pracowników naukowych, różnorodność tematyki badań pozwoliły uczniom na wybór ich sfery zainteresowań i zachęciły do aktywnego udziału w badaniach otaczającego nas świata. Mamy nadzieję, że współpraca z tak znakomitym partnerem pozwoli zwiększyć zainteresowanie młodzieży nauką i w przyszłości będzie kontynuowana w środowisku naukowym UŚ. A może już wkrótce usłyszymy o odkryciach naukowych dokonanych przez młodzież wywodzącą się Meritum ?
Grażyna Gabryś