Współpraca z Uniwersytetem Śląskim • Aktualności • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" im. Piotra Kołodzieja (Technikum Nr 2, III Liceum Ogólnokształcące) • Zespoły szkół • Placówki • Portal Edukacyjny miasta Siemianowice Śląskie

WYDZIAŁ EDUKACJI, Al. Sportowców 1, tel.: 32-766-05-30

wielkość tekstuA-AA+

Współpraca z Uniwersytetem Śląskim

Właśnie gościliśmy w ZSTiO MERITUM prorektora ds kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszarda Koziołka oraz Panią dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ prof. dr hab. Alicję Ratuszną. Podczas roboczej wizyty ustalono ramowy plan współpracy w bieżącym roku szkolnym.

Uczniowie zainteresowani kierunkami matematyczno-przyrodniczymi będą uczestniczyć w badaniach naukowych prowadzonych pod kierunkiem magistrantów i doktorantów. Pani dziekan wspomniała o dynamicznie rozwijających się kierunkach uniwersyteckich związanych z fizyką: fizyka medyczna, biofizyka, inżynieria materiałowa, inżynieria biomedyczna, a także specjalnościach: nano-karbo-technologia, fizyka nanoukładów i kwantowe techniki informatyczne, nanofizyka i materiały mezoskopowe, chemia informatyczna, chemia leków i inne. Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych kształci studentów oraz prowadzi badania naukowe wykorzystywane w przemyśle, medycynie, farmacji.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku szkolnego została podpisana umowa patronacka z Uniwersytetem Śląskim, w ramach której młodzież z klasy matematyczno-przyrodniczo-informatycznej ma możliwość uczestniczenia w badaniach naukowych w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Pierwsza wizyta naszych uczniów w ŚMCEIBI w Chorzowie miała miejsce 5 czerwca 2013r. Młodzież została zapoznana z kierunkami kształcenia, poznała przestronny i nowoczesny budynek Centrum oraz mogła przeprowadzić ćwiczenia laboratoryjne w kilku pracowniach.

Oficjalna inauguracja współpracy w bieżącym roku szkolnym została zaplanowana na 30 października i odbędzie się w budynku ŚMCEIBI w Chorzowie.

Mamy nadzieję, że nasi obecni uczniowie dzięki podjętej współpracy to przyszli absolwenci kierunków matematyczno-przyrodniczych, którzy będą potrafili łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką laboratoryjną.

Grażyna Gabryś- koordynator programu